THY, 2 milyon Amerikalı turist getirmeyi hedefliyor

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, bu sene 1 milyon Amerikalının Türkiye’ye turizm amaçlı seyahat ettiğini belirterek, “Biliyorsunuz kültürel bağları, millet bağları nedeniyle Amerikalıların en çok gittiği İngiltere’ye 1,8 milyon kişi gitmiş. Biz seneye 2 milyon Amerikalıyı Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin döviz ihtiyacını gidermek için büyük bir atılım yapalım.” dedi.

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, NeoTech Campus’te gerçekleştirildi. Törenin açılışında konuşan Bolat, bugün Türkiye’de birçok üniversitede havacılıkla alakalı güzel programların olduğunu belirterek, bu üniversitelerde iyi yöneticilerin ve iyi teknisyenlerin yetiştiğini söyledi.

Ders vermekten, ders almaktan, bilgi paylaşmaktan, akademiye ve literatüre katkı yapmaktan her zaman zevk aldığını aktaran Bolat, “Havacılık hakikaten artısı eksisi bugüne kadar kurulmuş bütün hava yollarını topladığınızda toplam karı sıfır olan bir sektördür. Havacılıkta ortalama yüzde beşler, altılar, yediler çok iyidir. Kar ettiğimizde iyi bir sene geçirmiş olursunuz. 14 milyar dolar para toplarsınız, bunun ancak 1 milyar dolarını kar olarak yazabilirsiniz iyi bir senede. O açıdan da kaldırdığınız her bir uçağın koltuklarının dolu olmasına gayret edersiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat

Bolat, İstanbul’dan her gün 1500 uçuşlarının olduğunu anımsatarak, “Her gün dünyanın 340 noktasından insanları İstanbul’a getiriyoruz, buradan da 340 noktasına dağıtıyoruz. 250 bin kişiden bahsediyoruz. Bunu 365 gün olarak hesaplıyoruz. Bir de bunun 2 yıllık, 5 yıllık, 15 yıllık, uzun dönemli planlarını yapıyoruz. O açıdan bununla ilgili evet çok güzel paketler, yazılımlar var, bunları kullanıyoruz. Bunun yanında da değerli arkadaşlar biz de dünyanın 340 noktasında ofislerimiz var. Oralarda bizim yöneticilerimiz, satış temsilcilerimiz, satış şeflerimiz var. Bunların da bölgesel olarak topladığı verileri, bilgileri, tecrübeleri kullanıyoruz. Bunları harmanlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Havacılığın aynı zamanda bir ekosistem olduğuna işaret eden Bolat, “Havacılığın sadece uçak almakla, yolcu bulmakla bitmediği hepimizin malumudur.” dedi.

Bolat, “2003 yılından bu yana Türkiye’ye sağladığımız istihdam açısından da hakikaten gurur duyuyoruz. Marka şirketi olarak, sadece döviz getiren bir şirket değil istihdam sağlayan bir şirket olarak da gurur duyuyoruz.” yorumunu yaptı.

Bu sene 1 milyon Amerikalının Türkiye’ye turizm amaçlı seyahat ettiğini aktaran Bolat, “Biliyorsunuz kültürel bağları, millet bağları nedeniyle de Amerikalıların en çok gittiği yer İngiltere. İngiltere’ye 1,8 milyon kişi gitmiş. Biz seneye 2 milyon Amerikalıyı Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin döviz ihtiyacını gidermek için büyük bir atılım yapalım.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir