Doğu Ekspresi’nin son durağı Kars’ta gezilecek yerler

Her köşesinde ayrı güzellikler bulunan ülkemizde keşfetmeye değer muhteşem adresler yer alıyor. Bunlardan biri de Kars ilimiz. Özellikle Doğu Ekspresi’nin turizme kazandırılmasıyla il büyük bir gelişme yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Muhteşem doğal ve tarihi adresleri turistlerin ilgi odağı konumunda. Tarihi eserleri arasında Ani Harabeleri ise en çok merak edilen yer olarak yer alıyor. Sosyal medyada da çok ilgi gören Ani Harabeleri fotoğraf çekmek için harika bir adres. Kars’ta gezilecek yerler sadece Ani Harabeleri’nden ibaret değil muhteşem doğa harikası adreslerini keşfedelim.  

Kars’ta gezilecek yerler

ÇILDIR GÖLÜ  

Ardahan ile Kars arasında kalan Çıldır Gölü muhteşem bir görünüme sahip. Çevresinde keşfedebileceğiniz canlı yaşamı bulunan göl kışın tamamen buz tutuyor. Turistler üzerinde atlı ve kızaklı kayak yapabiliyor. Aynı zamanda göl üzerinde gezinti yapmak da Kars’ta yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Çıldır Gölü aynı zamanda ‘Eskimo’ usulü balık tutmak için tercih edilen yerlerden. Göl üzerinde açılan deliklerden balık tutmak çok keyifli.  Kars’ın meşhur yemeklerine Çıldır Gölü’nde ellerinizle tuttuğunuz balığı da ekleyebilirsiniz.

ANİ HARABELERİ  

UNESCO Miras Listesi’nde bulunan Ani Harabeleri sadece Kars için değil aynı zamanda ülkemiz için de çok önemli bir yere sahip. Anadolu’da yer alan ilk cami Ani Antik Kenti’nde bulunuyor. Bu sebeple Kars’ta gezilecek yerler denildiğinde listenin ilk başlarında bu güzide gezi mekânı yer almaktadır.  

Ani Antik Kenti

SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ  

Kars’ta mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Kars Şehitliği. 1. Dünya Savaşı’nda  

37 bin şehit veren Kars savaşın gidişatını değiştiren önemli bir yere sahip olmuştur.  

Kars Sarıkamış Şehitliği

KÜMBET CAMİİ 

Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii Doğu’nun Ayasofya olarak nitelendiriliyor. 10. Yy da Ermeni kilisesi olarak inşa edilmiş daha sonra camiye çevrilmiştir. 11. Yüzyıldan beri cami olarak hizmet vermekte olan tarihi yapı günümüzde turistlerin uğrak yerlerinden biri. Muhteşem mimarisi yüzyıllara meydan okurken gezginlerin de fotoğrafladığı yer olmuş.  

Kümbet Camii

KATHERİNA AV KÖŞKÜ  

Kars’ta gezilecek en güzel yerlerden biri de Katherina Av Köşkü oluyor. Sarıkamış’ın yemyeşil ormanları arasında bulunan av köşkü 19. Yüzyıl Baltık mimarisinin en güzel örneği. Günümüzde koruma altında bulunan tarihi yapı fotoğraflanmaya değer.  

KATHERİNA AV KÖŞKÜ  

BÜYÜK KATEDRAL  

Ani Antik Kenti’nde bulunan katedral Selçuklu Sultani Alparslan tarafından camiye çevrilmiş. Muhteşem mimariye sahip tarihi yapı Anadolu’da fetih namazının kılındığı ilk yer olma özelliğine de sahip.  

BÜYÜK KATEDRAL  

TİGREN HONENTS KİLİSESİ  

Tigren Honents tarafından inşa edilen kilise 1215 yılında yapılmış. Kilise duvarlarında ise Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar olayların tasvir edildiği fireskler bulunuyor. Kars’ta gezilecek yerler içerisinde muhteşem detaylara sahip olan dini ve tarihi önemi büyük yerlerden biri burası.  

TİGREN HONENTS KİLİSESİ  

AZİZ PRKCİH KİLİSESİ  

11. Yüzyılda yapımı başlanan kilise 14. Yüzyılda restore edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Muhteşem bir mimarisi ve keşfedilmeyi bekleyen detayları bulunuyor.  

KUYUCUK KUŞ CENNETİ  

182 kuş türüne ev sahipliği yapan cennet gibi bir köşe Kuyucuk. Kars’a gelen herkesin büyük ilgisini çeken kuş cennetinde farklı kuşları gözlemleyebilirsiniz.  

KUYUCUK KUŞ CENNETİ  

SELÇUKLU KERVANSARAY  

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan kervansaray gezilecek en güzel adreslerden biri. Ören Yeri’nin merkezinde bulunan Selçuklu kervansarayı gezginlerin uğrak yerlerinden biri.  

BEYLERBEYİ SARAYI  

Kars Kalesi’nin altına lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı tarihi öneme sahip görülmesi gereken güzide yerlerden biri. 1579 yılında inşa ettirilen iki katlı saray Hükümet Konağı olarak kullanılması amacıyla yapılmış.  

BEYLERBEYİ SARAYI  

KAYAK MERKEZİ 

Sarıkamış Kayak Merkezi çok eğlenceli vakit geçireceğiniz bir yer. Çam ormanlarından oluşan çevresi keşfedilmeye değer kayak merkezinde konaklamak için de yerler bulunuyor. Pistleri çok büyük ve her düzeyde kayak yapmak için ideal.  

Sarıkamış Kayak Merkezi

TAŞ KÖPRÜ  

3. Murat emriyle Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan köprü Kars Çayı üzerine kurulmuş. Her adımından tarihi değer çıkan Kars’ta görülmesi gereken yerlerden biri. Üç kemerli olan köprü Kaleiçi mahallesi ile Sukapı Mahallesi’nin ayrıldığı yere yapılmış.  

GAZİ AHMET MUHTAR PAŞA KONAĞI 

19. Yüzyılda inşa ettirilen konak 93 Harbi sırasında Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından bir süre Karargah Binası olarak kullanılmış. 2001 yılında restore edilen bina galeri olarak günümüzde hizmet vermektedir.  

GAZİ AHMET MUHTAR PAŞA KONAĞI 

KARS MÜZESİ  

Tarihi açıdan çok büyük öneme sahip olan şehir Kars değerli eserleri de bünyesinde barındırıyor. Harika detaylarla dolu olan şehirde kazı çalışmalarında elde edilen eserler Kars Müzesi’nde yer alıyor. İpek Yolu üzerinde bulunması ve Ani Harabeleri ören yerinin burada ulunması müzenin de zengin içeriğe sahip olmasını sağlamış.  

KARS’TA BULUNAN ŞEHİT EBUL HASAN HARAKANİ TÜRBESİ

EBUL HASAN HARAKANİ TÜRBESİ 

Ebul Hasan Harakani 1064’den önce Anadolu’nun Türkleşmesi için gelen ermişlerden biridir. Anadolu’ya gelen ili evliyalardan olan Harankani’nin “Türkmenistan’dan Şam’a kadar yaşayan birisinin eline diken batsa acısı benim acımdır” şeklindeki sözleri ermişliğini dile getirmektedir. Türbesi ziyaret edilebilir. 

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir