Kars’ın meşhur yemekleri

Yöresel lezzetleriyle ünlenen Kars mutfağı da çok zengin. Bal ve tulum peyniri ile öne çıkan şehirde yiyecek çok lezzetli yemekler bulunuyor.  Kars mutfağı daha çok etli yemekleri, hamur işleri ve çorbalarıyla öne çıkıyor.  

Meşhur Kars yöresel yemekleri

HENGEL  

Başka yerlerde ‘hıngıl’ olarak bilinen hamur işi Kars mantısı olarak da biliniyor. Diğer mantılardan farklı olarak kıymasız olan Kars mantısı üzerine salçalı soğan sosu dökülüyor. Hengel buraya geziye geldiğinizde yemeniz gereken lezzetlerden biri.  

Kars’ta ne yenir? Hengel

KARS KAZI VE PİLAVI 

Doğu Ekspresi seyahati ile gidilen Kars’ta gezginlerin mutlaka yediği yemeklerden biri de Kars kazı ve pilavı. Kış aylarında bölgedeki halk tarafından da çok tüketilen yöresel yemek.  

Kars kazı ve lezzetli pilavı

KARS KETESİ  

Kete ülkemizin farklı yerlerinde yapılıyor ancak en orijinal halini Kars’ta yemeniz mümkün. Kete Kars’ın en meşhur hamur işlerinden biri. Tuzlu ve tuzsuz olarak yapılan kete hamur işinin lezzetine doyum olmuyor.  

Meşhur Kars ketesi

HAŞIL 

Bulgurla yapılan haşıl yemeği herkesin çok sık tükettiği gezginlerin de Kars’ta gezilecek yerleri keşfederken tadına mutlaka baktığı yemeklerden biri. Haşıl yemeğini tarihi de çok eskilere uzanıyor. Uzun yıllardır Kars’ın yöresel lezzetleri arasında bulunuyor.  

Yöresel lezzet haşıl yemeği

KARS BÖREĞİ  

Kars’ta ne yenir denildiğinde ilk sıralarda yer alan Kars Böreği lezzeti herkes tarafından merak ediliyor. Kahvaltıda, öğlen yemeğinde ya da akşam tercih edebileceğiniz börek çayla beraber çok yakışıyor. Kars’ta tadılması gereken lezzetlerden biridir. Böreği Kars’ın meşhur lezzeti yapan detay ise Kars gravyerinin kullanılmasıdır.  

EKŞİLİ ET  

Kars’ın meşhur lezzetlerinden biri olan etli yemek kuşbaşı et, domates ve soğanla yapılır. Tadanların lezzetine doyamadığı ekşili et vazgeçilmezdir.  

Kars’ın meşhur yemekleri ekşili et

FESELLİ  

Kars ilimizle beraber Ardahan’ın da yöresel hamur işlerinden biri olan Feselli kahvaltıda tercih edilen bir yemek.  

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir