159 yıllık mektep kütüphaneye dönüştürülüyor

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki 159 yıllık Kızlar Mektebi restorasyonla kütüphaneye dönüştürülüyor.

159 yıllık tarih restore ediliyor

Yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana ve saat kulesine sahip 4 katlı tarihi binada sürdürülen çalışmaların bu yıl tamamlanması planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore ettirilen 159 yıllık mektep, halk kütüphanesi olarak hizmet verecek.

Yaklaşık 1 yıldır restorasyon sürecinde bulunan bina, halk kütüphanesine dönüştürülerek binlerce kaynakla öğrencilerden araştırmacılara kadar geniş bir kitlenin hizmetine sunulacak.

Merzifon İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Fatih Çalışır, “Binamız, Merzifon Amerikan Koleji müştemilatından bir parça, Kızlar Mektebi olarak biliniyor. O dönemde ders alanı olarak yapılmış, sonrasında kız okulu olarak Cumhuriyet’in ilk yıllarında uzunca bir dönem hizmet vermiş.” dedi.

Restorasyon çalışmasıyla Merzifon’a önemli bir tarihi değer kazandırılacağını anlatan Çalışır, şunları kaydetti:

“Şu anda kullandığımız İlçe Halk Kütüphanemiz Merzifon’un taleplerine yeterli gelmediğinden yeni bir kütüphane binası ihtiyacı doğdu. İlçemizde de tarihi doku olarak restorasyon yapılmayan sadece bu bina kalmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından restore ediliyor. Restorasyon çalışmalarını Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü takip ediyor. Çevremizde inşaatı devam eden lise ile faal olan fen lisesi ve meslek yüksekokulu da var. Böyle bir bölgede Kütüphane Müdürlüğü de olacak. Vatandaşlarımızdan da dönüşler çok olumlu. Kitaba ve kütüphaneye yatırım bizi çok mutlu ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir