”Diyarbakır Tanıtım Günleri” fuarı İstanbul’da açıldı

“Diyarbakır Tanıtım Günleri” fuarı, İstanbul’da açıldı. Organizasyon Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı işbirliğiyle düzenleniyor. Diyarbakır, 14-17 Aralık tarihleri arasında açık olacak fuarda, kültürel değerleri ve yöresel lezzetleriyle boy gösteriyor.

“Diyarbakır Tanıtım Günleri”, İstanbul Atatürk Havalimanı C Terminali Etkinlik Alanında görkemli bir açılışla başladı. 14-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek fuar, Diyarbakır’ın kültür, tarih ve turistik zenginliklerini İstanbul’daki ziyaretçilere tanıtmayı hedefliyor.

Fuara, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, AK Parti Milletvekili Suna Kepolu Ataman, eski bakanlardan Abdulkadir Aksu, Salim Ensarioğlu, DİTAV İstanbul Şube Başkanı Aydoğan Ahıakın ve vatandaşlar katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, İstanbul Valisi Davut Gül, Diyarbakır’ın tarihinin 12 bin 500 yıllık bir geçmişe dayandığını belirterek, kentin gezilip görülmesi gerektiğini söyledi.

4 gün boyunca Diyarbakır’ın İstanbul’da tanıtılacağını ifade eden Vali Su, “Bugün İstanbul’umuzda Diyarbakır ürünlerini sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Hakikatten çok güzel 4 günü dolu dolu yaşayacağız. Diyarbakır’ımızın tarihi 12 bin 500 yıl geriye gider. O tarihten bugüne de 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. O yüzden bu 33 medeniyeti Diyarbakır’ımızda izlerini ve eserlerini görmeniz lazım. Diyarbakır ilimiz peygamberler şehridir. Diyoruz ki; Diyarbakır’ımız sahabeler kentidir. Rivayete göre birçok sahabe Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabe-i kiram efendilerimizin metfum olduğu şehir Diyarbakır’dır” dedi.
Huzur ve güvenin yakalanmasıyla Diyarbakır’a aynı zamanda birçok yatırımın yapıldığını dile getiren Vali Su, şunları kaydetti:
“Diyarbakır’ımız UNESCO Dünya Kültür Mirasına iki eserle imza atmış bir şehirdir. Bunlar Diyarbakır surları ve Dicle Nehri kenarındaki Hevsel Bahçelerimizdir. Dediğimiz gibi Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış. Kiliselerimiz, hamamlarımız, hanlarımız, köprülerimiz bunların her biri kentimizin inci taneleridir. Biz 48 ürünle coğrafi işaret almış tescilli ürüne sahibiz. Yine kentimiz ticaret ve sanayinin geliştiği bir şehir. Huzur ve güvenle beraber Diyarbakır’ımıza kamu hizmetlerimizi de her tarafa yaydık.”

Fuara katılım gösteren vatandaşlardan Ferdi Elmas, yıllardır hasret kaldığı memleketi olan Diyarbakır’ın ayağına gelmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. Elmas, “7 yıldır İstanbul’da ikamet ediyorum. Şu an Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bugün İstanbul’daki Diyarbakır Tanıtım Günleri için geldim. Yıllardır Diyarbakır’a gitmiyordum. Bugün de bu vesileyle Diyarbakır hasretimi giderdim. Çok güzel bulduk. Böyle etkinliklerin devamını dileriz. Mümkünse yılda iki kez olmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir