Van Gölü çekildi tarihi kale meydana çıktı

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Mahallesi’nde gölün çekilmesiyle Urartu Krallığı’nın inşa ettiği tarihi kale ve kalıntıları meydana çıktı.

Bölgede yaşanan kuraklıkla Van Gölü’nde 6 kilometreyi geçen çekilme meydana geldi. Su altında kalan tarihi Erciş Kalesi gün görünür hale geldi. Urartu Krallığı zamanında Van Gölü sahilinde inşa edilen ve Osmanlı döneminde de onarılarak kullanılan kaledeki kalıntılar su altında varlığını koruyor.

Gölün çekilmesiyle ortaya çıkan kaleyi fotoğraflayan araştırmacı-gazeteci Nihat Çavuşoğlu, yaşanan kuraklık nedeniyle tarihi Erciş Kalesi’nin göründüğünü söyledi.

Daha önce fotoğraf çekmek için teknelerle bölgeye geldiğini, ancak suların 6 kilometre çekilmesiyle aynı bölgeye araçla gelip, kaleyi fotoğrafladığını anlatan Çavuşoğlu, “Yaklaşık 40 yıldır ilçede gazetecilik yapıyorum. 1990’lı yıllarda Van Gölü’nün yükselmesiyle birlikte tarihi Erciş Kalesi sular altında kaldı. O dönem de bizler de kaleyi fotoğraflamak için sık sık teknelerde buraya geliyorduk. Şimdi de bazı fotoğraf tutkunları ile birlikte araçla bölgeye geldik. Kaleyi fotoğraflayıp tarihi hakkında arkadaşları bilgilendirdim. Bu kalenin bin yıllık bir tarihe sahip olduğu söyleniyor. 30 yıl önce buraya geldiğimde bu kale gölün ortasındaydı, şimdi tamamen günyüzüne çıktı” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir