Türkiye’nin desteğiyle yeniden yapılan Arnaudiye Camii ibadete açıldı

Bosna Hersek’te savaş sürecinde yıkılan ve Türkiye’nin desteğiyle yeniden yapılan Arnaudiye Camii, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı törenle ibadete açıldı

Bosna Hersek’te yer alan ve 1992-1995 yıllarındaki savaş sürecinde yıkılan Arnaudiye Camisi, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen mimarlık çalışmaları kapsamında aslına uygun olarak yeniden yapıldı ve ibadete açıldı.

Arnaudiye Camii’nin açılışı, Bosna Hersek’te camiler günü olarak kutlanan ve aynı zamanda caminin Sırplar tarafından yıkıldığı gün olan 7 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirildi

Açılış töreninde konuşan Bakan Ersoy, caminin 1590’lı yıllarda Bosna Hersek’e kazandırıldığını ancak 1992-1995 yılları arasındaki savaş sırasında tamamen yıkıldığını ifade etti. Ülkenin sembol yapılarından biri olan caminin 2003 yılında Bosna-Hersek Ulusal Anıtı ilan edildiğini belirten Ersoy, caminin tarihi ve kültürel önemini vurguladı.

Bakan Ersoy, Türkiye ve Bosna Hersek arasında 2016 yılında imzalanan protokol çerçevesinde Arnaudiye Camii’nin yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalara hızla başlandığını söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün caminin açılışını gerçekleştirmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bilindiği gibi bizim tarihimizde, kültürümüzde ve kalbimizde Balkanlar’ın, Bosna Hersek’in ayrı ve özel bir önemi olmuştur. Tarih boyunca hiçbir zaman birbirimizden ayrılmadık. Tarihsel birlikteliğimiz bizi ortak bir kaderin parçası haline getirmiştir. İşte bu yüzden dün olduğu gibi bugün de yarın da Balkanlarla olan bağımızı daha da güçlendireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir