Türk Hava Yolları Japonya Ofisi’nden gastronomi etkinliği!

Türk Hava Yolları Japonya Ofisi, 2024’te 100. yılını kutlayan Türk-Japon diplomatik ilişkileri dolayısıyla gastronomi etkinliği düzenledi

Tokyo’daki Haneda Havalimanı’nda bir restoranda düzenlenen etkinliğe, yerel turizm ve kültür kuruluşlarının temsilcileri iştirak etti.

“Her Japon dostumuz, ilişkilerimizin geleceği bakımından etki oluşturacak”

Hedeflerinin Japonya ile dostluk ilişkilerini geliştirmek olduğunu dile getiren Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, “Diplomatik ilişkilerimizin 100. yılı bu anlamda önemli bir fırsat.” dedi. THY’nin önemine işaret eden Güngen, “Ülkemizi keşfetmek için yola çıkan her Japon dostumuz, ilişkilerimizin geleceği bakımından etki oluşturacak.” diye konuştu.

“Türkiye ile Japonya arası köprü görevi görmekten gurur duyuyoruz”

THY Japonya Ofisi Müdürü Ahmet Tuğcu da Nisan 2024 itibarıyla THY’nin Japonya içinde ilk kez 3 farklı havalimanına uçuş gerçekleştireceğini bildirdi.

İki ülke ilişkilerini çok eskilere dayanan kardeşlik hikayesi olarak tanımlayan Tuğcu, “1890’daki elim kazada ciddi bir kardeşlik başlıyor. Bu yıl, diplomatik ilişkilerin 100. yılı. Bayrak taşıyıcı hava yolu olarak ticari pozisyonun yanı sıra Türkiye ile Japonya arasında manevi anlamda bir köprü görevi görmekten gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türk şefler Ali Açıkgül ve Tolgar Mireli’nin sahne aldığı gastronomi etkinliğinde, Türk mutfağından çeşitli lezzetler, Japon konukların katılımıyla hazırlandı. Yemeklerin hazırlanış aşamasına katılan çok sayıda Japon, Türk mutfağının inceliklerini öğrenme ve tatma fırsatını yakaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir