Turizmde en iyi gelişen ülkeler sıralandı: Türkiye öne çıktı!

Turizmde rekorlara imza atan Türkiye’nin, dünya seyahat ve turizm hareketliliğindeki büyümesi Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) Seyahat ve Turizm “Gelişmişlik” Endeksi 2023 sonuçlarıyla tescillendi.

Dünyanın en ünlü iş insanları ile politikacılarını bir araya getiren forumun 2 yılda bir yayımladığı endeks sonuçlarına göre; sıralamada 8 basamak birden yükselen Türkiye, 119 ülke arasında 29’uncu oldu.

Avrupa’nın en iyi gelişen ülkeleri arasında

Türkiye’nin 4,39 olan endeks puanı dünya ortalamasından yüzde 10,6 daha yüksek olurken Avrupa’nın 4,26 olan ortalamasının ise yüzde 3 üzerinde yer aldı. Bu yükseliş ile Türkiye, hem dünyanın hem de Avrupa’nın en iyi gelişen ülkeleri arasında öne çıktı.

Turizmi en fazla önceliklendiren 2’nci ülke

Seyahat ve Turizm “Gelişmişlik” Endeksi’ne göre Türkiye, ‘seyahat’ ile ‘seyahat ve turizm önceliklendirilmesi’ göstergesinde yüzde 14 ilerleme kaydederek 18 sıra birden yükseldi ve dünyanın 2’nci ülkesi oldu.

Türkiye hava yolu taşımacılığı altyapısında da önemli bir gelişme gösterirken endeksin bu göstergesinde 10 sıra birden yükseldi ve dünyada ilk 10 ülke arasına girmeyi başararak 8’inci sırada yer aldı. Raporun kültürel varlıklar göstergesinde 13’üncü sıradaki konumunu korumayı başaran Türkiye, eğlence dışı alanlarda 7 basamak yükselerek 16’ncı sıraya ulaştı. Doğal kaynaklar kriterinde ise 24 sıra birden yükseliş yaşanırken endeksin bu kategorisinde Türkiye 32’nci oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir