Tatilciler rotalarını kampanyalara göre belirliyorlar!

Ekonomik bir tatil yapmak isteyen seyahat tutkunları, tatil yerlerine bölgeden ziyade erken rezervasyon kampanyalarını inceleyerek karar veriyorlar

Turizmcilerden elde edilen verilere göre, aralık ayında başlayan erken rezervasyon kampanyalarında Antalya, Kıbrıs ve Muğla’ya talebin yoğun olduğu ancak tatilcinin bölgeden ziyade kampanyalara göre lokasyon belirlediği görüldü.

“Sezona iyi bir başlangıç yaptık”

Erken rezervasyon dönemini Hürriyet’e değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Antalya’ya gelen kişi sayısı 25 Nisan itibarıyla 1 milyon 750 bini geçti, bu da geçen seneye oranla yüzde 20’ye yakın bir artış demek. İyi bir başlangıç yaptık. Sırasıyla hem Nevruz hem Paskalya hem de Ramazan Bayramı tatili geldi. 27 Nisan’da da Hollanda’nın tatilleri var, ardından mayıs başında Rusların tatili, sonrasında Almanya’nın Pfingsten tatili, İngilizlerin tatil periyodu ve bizim Kurban Bayramı gelecek. Peşpeşe gelen iyi bir sezon bizi bekliyor. 60 milyon turist ve 60 milyar dolarlık gelir hedefimiz var ve o hedefe ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Antalya, 17 milyon kişiyi geçerek bu sene üzerine düşeni fazlasıyla yapacak.” ifadelerini kullandı.

“Polonya pazarı 1 milyonu geçecek”

Kavaloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Polonya Antalya için dördüncü kaynak pazar haline geldi. Geçen sene 1 milyon kişiyi geçti, bu senede hedefimiz 1 milyon 250 bini yakalamak. Polonya ile aramız çok iyi ve Polonya’da refah seviyesi yükseliyor. Özellikle Antalya Polonya’da trend ülke.”

Tatil Dükkânı Genel Müdürü Güray Günay da erken rezervasyon talebinde geçen seneye göre ortalama yüzde 30 oranında büyüme olduğunu belirterek,  “Misafirlerimize erken rezervasyonu özellikle daha uygun fiyatlı olması ve diledikleri otellerde yer bulma fırsatı sağladığı için tavsiye ediyoruz.  Ekonomik tatil yapmak isteyen yerli turistler için erken rezervasyon gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Yılın ilk çeyreğini hedeflediğimiz şekilde geçirdik, sezonun açılmasıyla birlikte taleplerin yine artışa geçeceğini öngörmekteyiz.” dedi.

Kampanyaların etkisi büyük

Neredekal.com CEO’su Gökhan Sivrikaya ise erken rezervasyon dönemini şöyle değerlendirdi:

“Ekim ayının 3. haftasından itibaren acentelerin erken rezervasyon kampanyalarını açıkladığını ve erken rezervasyon araştırmalarının hız kazandığını gördük. Aralık ayının son haftasında ise erken rezervasyona olan ilgi en yüksek noktaya ulaştı ve kademeli olarak gerileyerek nisan ayına gelmiş bulunuyoruz. Erken rezervasyon kampanyalarında yoğunluk Antalya, Kıbrıs ve Muğla’da oldu. Tatilseverlerin bölgeden ziyade erken rezervasyon kampanyalarını genel olarak inceleyerek karar verdiklerini söylemek mümkün. Bölge bazlı tatil aramalarına baktığımızda ise “Antalya Otelleri” diğer bölgelerden ayrışarak en çok aranan bölge oldu. Neredekal.com’un verilerine göre ise Muğla’da Fethiye ve Marmaris, Antalya, Nevşehir Kapadokya bölgeleri en çok tercih edilen tatil beldeleri oldu. Henüz yaz sezonu tam olarak başlamamışken tatilseverlerin ilgisinin yoğunluğu bize, pandemide gerileyen yurtiçi turizm hareketliliğinin pandemi öncesi seyrine döndüğünü gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir