Tantuni ve müzik Kızkalesi’nde buluştu!

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde olan ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Mersin’in simgesi Kızkalesi, kentin coğrafi işaretli yemeği ‘tantuni’ ve müzikle buluştu.

Havaların iyice ısınmasıyla birlikte Akdeniz’in ortasında bulunan Kızkalesi ile eşsiz bir görüntüye sahip olan Mersin’de turizm sezonu açıldı.

Mersin Valiliği’de tanıtım amaçlı çeşitli etkinlikle düzenleyerek turizme katkı sağlamayı hedefliyor. Kızkalesi ile kıyıda bulunan diğer kalesiyle Korykos Antik Kenti’nin kalıcı listeye girmesi için de çalışmalar yapılıyor. Bu sene sezonun açılışı nedeniyle Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Kızkalesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İncelemeler sırasında kale içinde kanun sanatçısı Ahmet Baran mini bir konser verdi. Sanatçıya eşlik eden Vali Pehlivan’da Karacaoğlan’ın ‘Ela Gözlüm Ben Bu Elden Gidersem‘ türküsünü söyledi. Mersin’in meşhur coğrafi işaretli yemeği ‘tantuni’ de hem usta eller hem de Vali Pehlivan tarafından kale içinde yapılarak ziyaretçilere ikram edildi.

Mersin’in dört bir yanının tarihi ve doğal varlıklarla dolu olduğunu belirten Vali Ali Hamza Pehlivan,“Kızkalesi’de ilimizin sembol tarihi eserlerinden biri. Ada üzerine kurulan bu yapı Korykos Antik Kenti içinde yer alıyor. Bu antik kentte UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde bulunuyor. Bu eserlerimize diğer bütün varlıklarımızla birlikte dikkat çekmek, her geçen gün çok daha fazla turist tarafından ziyaretini sağlamak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Tanıtım etkinlikleri yapıyoruz. Özellikle geçici listede olan varlıklarımızın kalıcı listeye alınması için gayretlerimiz var. İlerleyen günler veya yıllarda bakanlığımızın da himayesinde geçici listedekilerin kalıcı listeye, devamında da çok sayıda var olan diğer tarihi varlıklarımızı da önce geçici listeye daha sonra kalıcı listeye aldırmak gibi bir niyetimiz var” dedi.

Kızkalesi’nde bir yanda müzik ile tarihi diğer yandan gastronomiyle tarihi buluşturmaya çalıklarına dikkat çeken Vali Pehlivan, “Buralar binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Diğer ören yerlerimizle birlikte ziyaretçi sayısı artıyor.11 ören yerimiz,11 müzemiz var.605 otelimiz, 45 bine yakın yatağımız var” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir