Sular altında kalmış: Dalgıçlar antik yolu görüntüledi

Van’ın Tuşba ilçesindeki Çitören Mahallesi açıklarında bulunan Çarpanak Adası’na ulaşımı sağlayan antik yol yıllar önce sular altında kaldı. Yaklaşık 1 kilometrelik antik yol, su altı belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından görüntülendi.

Çarpanak Adası, üzerindeki Ktouts Manastırı ve doğasıyla her mevsim binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. 

Ayaklarına kurşun plakalar bağlayan Ceylan ve ekibi de adayı karaya bağlayan ve yıllar önceki yükselme nedeniyle büyük bölümü su altında kalan 1 kilometre uzunluğundaki yolda yürüdü.
Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanlığı ve Van Diving Dalış Okulu dalgıçlarının da katıldığı etkinlikte, Ceylan ve beraberindekiler, antik yolu görüntüleyerek kayıt altına aldı.

Ceylan, göldeki 4 büyük adadan biri olan Çarpanak Adası'nın doğasıyla çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

Van Gölü’nün önemli adalarından Çarpanak Adası’nda bulunan Ktouts Manastırı’na bir zamanlar Ermenilerin ibadet etmeye geldiğini anlatan Ceylan, “Ada yapılan yol ile karayla bağlanmıştı. Yol zamanla su altında kaldı. Biz de paletlerimizi elimize alarak ayaklarımıza bağladığımız 8 kilogram ağırlığındaki kurşun plakalarla büyük bölümü su altında kalan yolda yürüdük. Su seviyesi bazı noktalarda 5 metreyi geçiyordu. Göldeki güzelliklere dikkat çekmek istedik. Van Gölü doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri. Sahip çıkmamız, korumamız gerekiyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir