Sıcak hava balonuna ilgi artıyor: 747 bini aşkın turist!

Türkiye genelinde Nevşehir-Kapadokya, Denizli-Pamukkale, Kayseri-Soğanlı, Nevşehir-Çat, Aksaray-Ihlara Vadisi, Afyonkarahisar-Frig Vadisi ile Antalya-Aspendos bölgelerinde geçen yıl 747 bin 203 turist sıcak hava balonuyla uçtu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 2023 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, 7 bölgede balonla uçuş imkanı bulunuyor. Bu kapsamda, 67 işletme faaliyet gösterirken 431 balonla uçuş gerçekleştiriliyor.

Nevşehir’in Kapadokya, Denizli’nin Pamukkale, Kayseri’nin Soğanlı, Nevşehir’in Çat, Aksaray’ın Ihlara Vadisi, Afyonkarahisar’ın Frig Vadisi ve Antalya’nın Aspendos bölgelerinde geçen yıl 36 bin 810 balon uçuruldu. Bu seferlerde 747 bin 203 yerli ve yabancı turiste hizmet verildi.

17 balon ihracatı gerçekleştirildi

Balon uçuşlarının güvenli şekilde yapılabilmesi için kurum tarafından 7 bölgede denetim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Öte yandan hava aracı sertifikasyon kabiliyetinin tam olarak kazanılması ve gerekli altyapının oluşturulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sertifikasyon işlemleri milli olarak yapılmaya başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir