Kurşunlu Camii Eskişehir’in tarihine tanıklık ediyor

Eskişehir’de bulunan ve Osmanlı Devleti zamanında yapılan Kurşunlu Camii, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini topluyor

Yüzyıllardır tarihi yapısını koruyan ve şehrin en eski camileri arasında bulunan Kurşunlu Camii, büyüleyici mimarisi ile cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

“16. yüzyıldan kalma cami ilgi çekiyor”

1517 yılında inşasına başlanıp 1525 yılında tamamlandığı tahmin edilen ilgi çekici bir yapı bünyesinde cami, şadırvan, medrese, imaret, talimhane ve iki kervansaray bulunduruyor.    

Ziyaretçiler Kurşunlu Cami’yi ziyaret etmelerinin ardından büyük şehirlerdeki camilere kıyasla daha sade bir camiyle karşılaştıklarını belirtiyorlar

“Devasa camilerden sonra bende minyatür camii etkisi uyandırdı”

İstanbul’dan Eskişehir’e gezmeye gelen Cavit Soydan, “İlk kez Eskişehir’e geliyorum. Aslında büyük kayıpmış, daha yeni gezmeye başladık. Odunpazarı’nın tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilmiş hali gerçekten beni çok etkiledi. Kurşunlu Camii’ne de ilk kez geliyorum. İnşallah Cuma namazını burada kılacağım. Yıllar önce yabancı bir yazarın okuduğum bir kitabı aklıma geldi. Cami minyatür şekilde. İstanbul’daki dev asa camilerden sonra bende öyle bir etki uyandırdı. Eskişehir’i gezeceğiz. Bu bir ön gezi oldu. Daha sonra inşallah Eskişehir’e daha detaylı geziler olacak” dedi.  

“İhlası ve uhrevisi çok değişik bir cami”

Caminin içinde namaz kıldığı zaman değişik duygular hissettiğini ifade eden tarihi camide görevli olarak çalışan Cüneyt Birer, “Kurşunlu Camii benim okuduğum kadarıyla 1525 yılında yapılmış. Ama Yavuz Sultan Selim padişah zamanında 5, Kanuni Sultan Süleyman zamanında da 5 olmak üzere toplam 10 yılda bitmiş camii. Camii, Eskişehir’in içinden akan Porsuk nehri taştığı için yükseğe yapılmış. Hala sağlam ve çok güzel bir camii. Yurtiçinden ve yurtdışından turistler bu camiyi ziyarete geliyorlar. Cuma namazını her hafta burada kılıyorum. Sabah namazı dışında namazları da burada kılıyorum. İhlası ve uhrevisi çok değişik bir cami. Kendimi kaptırdığım zaman kalben çok güzel namaz kıldığımı hissediyorum.  O yönden de çok güzel bir cami. Eskişehir’de nakış işlemeli olarak en eski cami bu” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir