Kruvaziyer turizminde atak: Yolcu sayısı 1 milyona ulaştı

Pandeminin ardından atak yapan kruvaziyer turizminde yolcu sayısı 1 milyona yaklaştı.

Nisan ayında 88 bin 566 kruvaziyer yolcu sayısına ulaşan Türkiye, bu sayıyı temmuz ayında 209 bin 33’e kadar yükseltti.

Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Geçen yıl mayıs-haziran- temmuz döneminde ülkemize 341 bin 556 kurvaziyer yolcu gelirken, bu yıl ise aynı dönemde bu sayı yüzde 66.7 artarak 569 bin 280’e ulaştı. Eğer artışlar bu şekilde yükselmeye devam ederse yıl sonunda 1 milyon rakamının aşılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Avantajlara sahibiz”

Çavuşoğlu, “Bu rakamlar içinde bulunduğumuz durum itibarıyla çok ciddi bir başarı gibi gelebilir. Oysa potansiyelimiz çok daha yüksek. Türkiye’de son yıllarda özel sektör Kruvaziyer turizminin gelişmesi için önemli yatırımlar yapmaya başladı. Bu yatırımların artması ve sadece özel sektörle de sınırlı kalmaması gerekiyor. Artık devlet politikası olarak denizciliğin yer alması önem arz ediyor. Günümüzde kruvaziyer turizminde talep gören ülke konumuna eriştik.” dedi.

Asya, Afrika ve Avrupa’nın kesişim alanında bulunan Türkiye; jeopolitik olarak çok güçlü bir konumda yer alıyor. Denizcilik ve kruvaziyer turizmi ülke ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Camelot Maritime Genel Müdürü Kaptan Gürbüz Can ise “Denizcilik, ülkemiz ekonomisine çok önemli katkılar sunabilir. Deniz turizminden tutun da deniz taşımaya kadar çok önemli fiziki avantajlarımız var. Fiziki avantajlarımız dışında genç ve yetişmiş insan kaynakları anlamında da artılarımız bulunuyor. Denizcilik alanında hedefimizi yükseltmeliyiz” şeklinde ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir