İsrail Dışişleri Bakanı: Türkiye’ye 1 milyon turist göndereceğiz

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili “Geçen yüzyıl içinde yaşanan en büyük felaketlerden biri bu.” ifadesini kullandı ve dayanışma mesajı verdi.

Cohen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ziyaretinin amacının depremlerin ardından İsrail’in Türkiye ile dayanışmasını göstermek, bu arada da ikili ilişkileri ele alma fırsatı olduğunu belirten Cohen, “Bu ilişkiler son bir yıl içinde gerçekten çok daha iyi bir noktaya geldi. İsrail hükümeti ve İsrail halkı adına en içten başsağlığı dileklerimizi ve destek vaatlerimizi iletmek istiyorum.” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen

İnsani yardımın siyasi hiçbir sınırı olmadığının altını çizen Cohen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu, bu zor günlerde dayanışmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ve biz elimizden gelen her türlü yardımı sağlayarak sadece ihtiyacı olanlara şu anda değil, gelecekte de yardıma devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum çünkü anladığım kadarıyla önümüzdeki sorunlar gerçekten son derece büyük.”

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, ülkesinin Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla Türkiye’ye verdiği desteklerle ilgili, “İsrail, ilk günden Türkiye’ye 450’den fazla bu anlamda profesyonel çalışan arama kurtarma ekibini gönderdi.” dedi.

Deprem bölgelerine İsrail’den gönderilen resmi heyetlerin yanı sıra İsrail halkından, sivil toplum örgütlerinden de yardım etmek için birçok telefon aldığını söyleyen Cohen, “Yardımcı olmak istiyorlar, hayat kurtarmak istiyorlar ve burada sevdiklerini kaybedenlere koruma ve barınma sağlamak istiyorlar.” dedi.

Felakete iki ülke olarak birlikte cevap verileceğini aktaran Cohen, Türkiye’nin 2012’de İsrail’deki yangın için yardıma koştuğunu, Türkiye’nin uçaklarını gönderdiğini ve dayanışma sergilediğini hatırlattı.

Cohen, İsrail’in 1999 depreminde de Türkiye’ye destek olduğunu dile getirerek “Biz bu anlamda önümüzdeki günlerde, aylarda ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz ve ikili ilişkilerimizi farklı alanlarda geliştirmeye devam edeceğiz. Bu deprem felaketinden, bu trajediden etkilenenlerin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışacağız.” ifadesini kullandı.

İki ulus, uzun bir tarihi dostluk bağıyla da işbirliği bağıyla da birbirine bağlanmıştır ve birçok Yahudi, Türkiye’den geldikleri için gurur duyuyorlar.” diyen Cohen, stratejik anlamda başka alanlarda da ikili ilişkilerin geliştirilmesi için görüşüldüğünü kaydetti.

“İsrail’in iki gün içerisinde uçuşları tekrar başlayacak”

Cohen, “İsrail’in iki gün içerisinde uçuşları da tekrar başlayacak ve üç temel hava yolumuz uçuşlarını başlatacaklar Türkiye’ye. 800 bin İsrailli, son bir yıl içerisinde Türkiye’yi ziyaret etti ve kesinlikle bu rakamı bir milyona çıkaracağız. dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi hakkında konuşan Cohen, “8 milyar dolar civarına yaklaştı bunu da artıracağız. Kesinlikle bu çok önemli ilişkileri bir sonraki aşamaya taşıyacağız, bu son derece önemli ve güzel ülkeyle, İsrail arasındaki ilişkileri tekrar eski seviyesine getireceğiz.” diye konuştu.
Cohen, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğini yineleyerek “İsrail, Türkiye’nin yanındadır.”
dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraşlı depremlerin ardından Türkiye’ye ilk destek gönderen ülkelerden birinin İsrail olduğunu belirterek, bu zor zamanda gösterdikleri dayanışma ve destek için İsrail devleti ve halkına teşekkür etti.

1 yorum
  1. Sahtekarsınız,gayet edebi bir yorum yapmıştım israillileri eleştiren niye koymadınız- ister istemez aklımıza neler neler geliyor,
    Anladıkki haberci-muhabir genelde kiralanmış kalemler oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir