Helal turizmin merkezi: Türkiye

Müslümanlarının Mekke ve Medineden Sonra En Çok Seyahat Ettiği Destinasyon: Türkiye

Son dönemde helal turizm, Türkiye’de gözle görülür bir artışla dikkat çekiyor. İşte sektördeki bu büyüme ve Türkiye’nin helal turizmdeki başarıları!

Helal turizm, İslami kurallara uygun seyahat anlayışını benimseyen Müslüman ailelere odaklanan bir turizm alt dalıdır. Bu tür otellerde alkol servisi bulunmaz, ayrı havuzlar ve spa tesisleri erkeklerle kadınlar arasında ayrılır. Malezya, Türkiye gibi ülkeler, Müslüman turistlere uygun tesisler sunarak dünya genelinden bu turistleri çekmeye çalışır.

Helal turizm sektörü, sadece alkol veya domuz eti ürünleri sunmayan otelleri değil, aynı zamanda namaz vakitlerini duyuran, helal gıda sunan ve uçaklarda dini programlar yayınlayan uçuşları da kapsamaktadır. 2007’de Londra’daki World Travel Market’te yayınlanan bir Euromonitor International raporu, Orta Doğu ve Türkiye’nin helal turizmde büyük bir potansiyele sahip olduğunu öne sürüyor. Rapora göre, helal yemek, ezan okuma, koltuk ceplerinde Kur’an bulundurma ve kadın-erkek ayrı bölgeler sunma gibi hizmetlerin yer aldığı helal havayolu şirketleri pazarı büyümektedir.

Türkiye'nin öncü helal tatil platformu halalholidaycheck.com, helal turizmi destekleyen otellerle iş birliği yaparak Türkiye'nin eşsiz destinasyonlarını bu seyahat tarzını benimseyenlerle buluşturuyor. Platform, son aylarda gerçekleştirdiği değerlendirmelerle Türkiye'nin helal tatil konseptinde lider konumunu güçlendirdiğini gösteriyor.
The Economist'in 25 Mayıs 2013 tarihli bir makalesine göre, sadece helal ürünler değil, helal tatil gibi hizmetler de hızla yaygınlaşıyor. Türkiye merkezli online seyahat şirketi, Türkiye'deki ve dünyadaki otellere müşteri rezervasyonları gerçekleştiriyor. Platform, kadın ve erkekler için ayrı yüzme havuzları, alkolsüz politikalar ve helal restoranlar gibi özellikler sunan otelleri vurguluyor. Ayrıca, yüksek duvarlı özel tatil villalarını kiralama imkanı da sunuyor.
Yapılan bir ankete göre, Müslüman seyahat severlerin % 80'i tatillerinde helal gıda konseptine uygun otelleri tercih ediyor. Türkiye, sunduğu benzersiz destinasyonlarla bu talebi karşılamada öne çıkıyor.
Türkiye, helal turizmdeki bu çıkışıyla dünya genelinde dikkat çekiyor. Güncel verilere göre, Türkiye'nin helal turizmdeki bu yükselişi devam ediyor ve tatil severlere özel deneyimler sunmaya devam ediyor!
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir