Hollanda’da 600 yıllık değirmenler ziyarete açıldı

Hollanda’da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Kinderdijk köyünde bulunan 15. yüzyıla ait 19 değirmen ziyarete açılacak.

Hollanda Değirmenler Vakfı’nca 13-14 Mayıs tarihlerinde Ulusal Değirmen Günü organizasyonu düzenlendi.

Her sene düzenlenen etkinlik çerçevesinde ülke genelinde yaklaşık 1000 klasik rüzgar ve su değirmenin kapıları halka açıldı. Değirmenci Robert Hoffman yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Kinderdijk köyünde 15. yüzyıla ait 19 değirmen bulunduğunu söyledi.

Hollanda’da UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Kinderdijk köyünde bulunan 15. yüzyıla ait 19 değirmen bu hafta sonu ziyaretçilere açık kalacak. Hollanda Değirmenler Vakfınca 13-14 Mayıs tarihlerinde “Ulusal Değirmen Günü” organize edildi. Her sene binlerce kişinin ziyaret ettiği etkinlik kapsamında ülke genelinde yaklaşık 1000 klasik rüzgar ve su değirmenin kapıları halka açıldı.

Hollanda’daki 1200 değirmen arasında dünyanın en büyük değirmenleri Schiedam kentinde bulunuyor. Kentteki 8 değirmen arasında yer alan ve dünyanın en büyüğü olarak kayıtlara geçen 33,3 metre boyundaki De Noord değirmeni, 15. yüzyılda yapıldı. Daha önceleri fırıncılar için yem ve buğday unu öğütmek için kullanılan değirmen 35 yıldır restoran olarak hizmet veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir