Hakkari dağlarında yamaç paraşütü etkinliği düzenlendi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan ve yıllarca çatışma sesleri ile gündeme gelen, ardından güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları ile teröristlerden temizlenen sınır köyü Dağlıca’da, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından ilk kez yamaç paraşütü etkinliği düzenlendi.

3 bin metre rakıma sahip Cilo, İkiyaka ve Oramar dağları ile çevrili olan ve 1400 metre yükseklikte yer alan Dağlıca köyü,  aynı zamanda sarp kayalıklar ile derin vadilere sahip.

İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü de ilk kez bölgede yamaç paraşütü etkinliği düzenledi. 14 sporcunun katıldığı etkinlik, renkli görüntüler sundu.

“Gökyüzünü paraşütle dolduracağız”

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Sami Keskin, “Bu dağlar, artık yamaç paraşütü görüntüleri ile yankılanacak. ‘Sporu her yere yayacağız’ şiarıyla başlattığımız projemizin kapsamında, 14 sporcumuzla Dağlıca bölgesinde yamaç paraşütü gösterisi yaptık. İlçede, her evde yetiştirdiğimiz sporcularımız var. Bu muhteşem doğayı, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmamız gerekir. Bunun için sporcu yetiştirmeye önem veriyoruz. Bir zamanlar terör olaylarından dolayı dağlara çıkamıyorduk. Ama son yıllarda yapılan başarılı operasyonlar ile dağlardaki problem çözüldü. Şu an gönül rahatlığı ile Yüksekova’nın birçok bölgesinde çok rahatça uçuşlar yapıyoruz. Her türlü yamaç paraşütünün yapıldığı bir ortam var. Dağlarımızda artık huzur var. Artık burada roket sesleri değil; yamaç paraşüt görüntüsü var. Yüksekova, artık terörle değil; sporla anılan bir şehir olacak. 1 ay önce havacılık eğitimi alan 14 öğrencimizi mezun ettik. Bu öğrencilerimize P1 ve P2 belgelerini alarak, tek başlarına uçabilecekler” dedi.

Yamaç Paraşütü Eğitmeni Hasan Tur, “İlk kursiyerlerimizi mezun ettik. Bunlar, Türk Hava Kurumu’nun yamaç paraşüt pilotları oldu. Gökyüzünü artık savaş uçaklarıyla değil; rengarenk yamaç paraşütçüleriyle dolduracağız” diye konuştu. ​Paraşüt gösterisi yapan Gülüzar Harmancı da Dağlıca’nın çok güzel bir bölge olduğunu belirterek, “Keyifli bir bölge, dağlarıyla, gölleriyle, ovasıya mükemmel bir yer. Biz de bunun keyfini yamaç paraşütü ile havadan çıkarttık. İlk saha çalışmamız; ben de ilk defa katılıyorum. Dağlarımız daha önce etkinliklere kapalıydı. Huzur ortamıyla artık dağlarımızda gönül rahatlığıyla uçmanın keyfini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir