Güney sahillerinde deniz keyfi Erzurum’da “dağ kayağı”

Erzurum’da bir araya gelen antrenör, eğitmen ve kayakseverlerden oluşan grup, karla kaplı kentin zirvelerinde dağ kayağı yaparak bu sporun popülaritesini artırmaya çalışıyor.

Palandöken’de, kayak sezonu kasım ayında açılıp nisan ayı sonunda tamamlanıyor. Kentte profesyonel dağ kayakçılarından oluşan ekipler ise karla kaplı Palandöken’in zirvelerinde kayak yapmaya devam ediyor.

6 kişilik ekip, sabahın ilk ışıklarıyla Erzurum-Çat kara yolunda şehir merkezine 22 kilometre uzaklıktaki Palandöken Dağı’nın Konaklı Mahallesi bölgesindeki 3 bin 185 rakımlı dağda bir araya geldi.

Ekip, kayak takımlarının tabanına geçirdikleri özel yapım malzemeyle karla kaplı dağın dik yamaçlarından geçip zirveye tırmandı.

Kayak takımlarıyla dik yamaçlardan slalom yaparak inen sporcuların yaşadığı macerayı Anadolu Ajansı ekibi, dronla görüntülendi.

Türkiye Dağcılık Federasyonunun Dağ Kayağı ve Dağcılık Antrenörü Yıldırım Beyazıt Öztürk, her yıl sezon kapandıktan sonra karlı dağlara tırmandıklarını söyledi.

Eğlence ve antrenman amaçlı dağ kayağı yaptıklarını dile getiren Öztürk, "19 Mayıs'ta yapılacak Babalar Yarışı öncesi güç depoluyoruz, onun için antrenman olsun diye geldik. Kar çok güzel. Yaklaşık 23 senedir dağ kayağı yapıyorum." dedi.

Dağ kayağı sporunun bilinirliğini artırmak istediklerini vurgulayan Öztürk, 3 bin 155 metreye kadar tırmanıp iniş yaptıklarını, adrenali yüksek bir aktivite gerçekleştirdiklerini anlattı.

Dağ kayağı antrenörü Rahman Murat Türkmen, tırmanırken ve kayarak inerken büyük keyif aldıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir