Geleneksel el sanatlarında yeni dönem başlıyor

Geleneksel sanat ve zanaatları gün ışığına çıkartıp yaşatılmasını sağlamak, ulusal ve uluslararası platformlarda gerekli olan her türlü çalışmayı yapabilmek amacı ile gerçekleştirilen çalışmaların ilk aşaması tamamlandı.

Geçtiğimiz yıl Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği (ANELSANDER) arasında imzalanan “Ulusal Meslek Standardı Hazırlama İş birliği Protokolü” çerçevesinde başlatılan 21 adet mesleğin standartının hazırlanması Bakanlığımız katkılarıyla başlatılmıştı.

Geleneksel el sanatları mesleki standart kapsamına alınıyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda düzenlenen toplantıda Talikacı, Bastoncu, Yemenici ve Ebru Sanatkârı gibi ilk dört taslak meslekler için tamamlanan çalışmalar tanıtıldı.

Nitelikli ve yeni meslek erbaplarının yetişmesi hedefleniyor

Geleneksel el sanatlarının mesleki standartlarının belirlenmesi, bu değerli mirası gelecek nesillere aktarılması ve sektörün gelişimine katkı sağlaması açısından büyük önem taşıyor.

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü Selim Terzi, 6335 kültürel miras taşıyıcısı sanatçının olduğunu belirterek, “Kurullarımız devam ediyor. Bu sayı tabi biraz daha artacak. 6.335 sayısının 2.270’i el sanatlarıyla uğraşan sanatçılarımız. Bunların anlatılması, görünür olmasının sağlanması çok önemli. Dolayısıyla bugün atılmış olan bu imza da bu görünürlüğü daha iyi noktaya getirecek. Bizler bu işi yapan ustalarımızın ve bu güzel unsurların yolunu açmak için onlara yol arkadaşı olmaya, yol açmaya gayret edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir