Gaziantep’teki baklavacılarda bayram yoğunluğu!

Gaziantep’te bayramların vazgeçilmez lezzeti olan Antep baklavasının üretimi Ramazan Bayramı’na günler kala arttı

Yoğunluk had safhaya çıktı

Vatandaşların yoğun talebi karşısında, Gaziantep’teki baklavacılarda bayram mesaisi yoğunluğu başladı. Coğrafi işaret almış olup adı Gaziantep ile özdeşleşen baklava üretimi 2-3 katına çıktı.

“İmalat ekibimiz taleplere karşılık vermeye çalışıyor”

Ülkenin dört bir yanından siparişler aldıklarını ve en iyi şekilde talepleri karşılamaya çalıştıklarını belirten Hamido Baklava İşletme Müdürü Behzat Bozkurt, “On bir ayın sultanı ramazan ayını geride bırakarak bayram sürecine giriyoruz. Bayramda da bizim geleneksel tatlılarımız arasında yer alan Gaziantep baklavası ön planda yer alıyor. Bizler gelenekçi bir milletiz. Bu nedenle baklava tüketimimiz Ramazan ayında ortalama 5 kat artıyor. İmalat ekibimiz hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürerek taleplere karşılık vermeye çalışıyor. Diğer yandan bayrama sayılı günler kala Gaziantep’in yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinden ve dünyanın dört bir yanından siparişler alıyoruz. Üretimimiz şuan günlük ortalama 5 ton civarında ve taleplere yetişmeye çalışıyoruz.” dedi.

“Gaziantep baklavasının ortalama kilosu 750 TL”

Vatandaşlara merdiven altı üretim yapan kalitesiz baklavaları almamaları yönünde uyarıda bulunan Behzat Bozkurt, “Gaziantep baklavası coğrafi işaret almış ürünlerimizden birisidir. Bizlerde gastronomi şehrinde üretim yapıyoruz. Gerçek Antep baklavasının içerisinde zamanında hasat edilmiş boz Antep fıstığı, bahar ayında üretilmiş sadeyağ ve pancar şekeri kullanıyoruz. Baklava üretmek birinci sınıf ustalık gerektiriyor. Merdiven altı baklavalara itibar etmemeleri gerekiyor. Kaliteli baklavayı fiyatından anlayabiliriz. Kimse iyi bir malı çalmadan ucuza mal edemez. Bu nedenle kaliteli baklava almak istiyorsak fiyatına dikkat etmeliyiz. Gerçek Gaziantep baklavası ortalama 750 TL’den başlıyor.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir