Gaziantep turizminin gözdesi Rumkale baharın gelişiyle hareketlendi

Gaziantep turizminin gözdesi olan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Rumkale, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ziyaretçi akınına uğramaya başladı

Haftada yaklaşık 7 bin ziyaretçi ağırlıyor

Türkiye’de Fırat nehri ve Merzimen çayı ile eşsiz bir manzaranın keyfini yaşatan saklı cennet, ziyaretçilerin ilk tercih ettiği gözde mekanlar arasında bulunuyor.

Manzarayı daha iyi açıdan ziyaretçilere göstermek için stratejik bir konumda inşa edilen Türkiye’nin en büyük cam terası sayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en görkemli 13 kalesi içerisinde yer alan Rumkale, birçok medeniyetin izlerini günümüze taşıyor.

270 metrekarelik bir alana sahip, 150 metre yüksekliğindeki Rumkale Cam Terası’nı ziyaret edenler, önce manzaranın daha sonra tekne turuyla Fırat’ın keyfini çıkarıyor. Bölgede düzenlenen ve yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan tekne turları yerel halka katkı sağlıyor.

Rumkale’de 22 yıldır kaptanlık yapan Erol Kılınç, kalenin büyüleyici bir manzarası olduğunu belirterek, “Burada gezi amaçlı ilk önce işe başladık. Tekne turlarına olan ilgi büyüyünce de teknelerimizi büyütmeye karar verdik. 22 yıl oldu bu işe başlayalı. Beni Erol Kaptan olarak bilirler.” dedi.

2000 yılında Birecik barajı dolayısıyla birçok yerin sular altında kaldığını ifade eden Kılınç, şöyle konuştu:

“Bizler bu ortamda ne iş yapabiliriz diye düşündük. Rumkale’ye ilk geldiğimde küçük bir sandalım vardı. Onunla balıkçılık ile başladık. İlk zamanlar biz tekne aldığımızda köylüler bize güldüler. İki dağın arasına kim gelir, burayı hangi turist ziyaret eder gibisinden konuşmalara şahit olduk. Tekne aldığımızda yüzümüze gülenler bugün, kendileri tekne sahibi oldu. Şu anda burada 51 adet tekne mevcut. Tekne gezisi yapmak isteyenler, Gaziantep Yavuzeli ilçesi Rumkale’den tura başlıyor. Burada Rumkale ve çevresi daha sonra Halfeti’ye giderek daha sonra yine limana dönüş yapılıyor.”

Rumkale Cam Terasının 270 metrekare genişlikte olduğunu söyleyen Cam Teras İşletme Müdürü Mustafa Arslan, “Türkiye’nin en büyük cam terası. Bu cam terasın yapılma amacı kaleyi daha manzaralı bir açıdan görmek. Terasımızda günlük bin kişi civarında ziyaretçi ağırlıyoruz. Haftada 6 bin ila 7 bin kişi arasında ziyaretçiye ulaşmış durumdayız. Bu ziyaretçi kapasitesi daha da artacak.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir