Doğal klima Gököz Göleti sıcaktan bunalanları bekliyor

Hava sıcaklığının dayanılmaz boyutlara ulaştığı bu günlerde, Bursa’daki Gököz Göleti serinliği ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.


Uludağ’ın güney yamaçlarındaki Keles’e bağlı Gököz Göleti sıcak havadan bunalanlar için adete doğal klima görevi görüyor.

Şehir merkezinde hissedilen hava sıcaklığı zaman zaman 45 dereceyi bulurken, Gököz’de akşam saatleri yaklaşınca sıcaklıklar 23-24 dereceye kadar düşüyor. Gün içinde de ağaçların sağladığı gölgeler vatandaşların bir nebze de olsa rahatlamasına yardımcı oluyor.


Atlı gezilerden ATV turuna, atıcılıktan olta balıkçılığına kadar 14 farklı aktivitenin de yapılabildiği Gököz Natural Park’ta gün batımı da ayrı bir güzel seyredilebiliyor. Uludağ’ın eteklerinde kalan bu eşsiz mekan, fotoğraf tutkunları içinde vazgeçilmez rotalar arasında yer alıyor.


Gököz’de işletmecilik yapan Arif Doğru, Gököz’ün 12 ay farklı güzelliklere ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, “Şu anda bin 120 metre rakımda, Uludağ’ın güney yamacında Gököz Göleti’nin kıyısındayız. Bu mevsimde tam bir doğal klima ortamını yaşıyoruz. Bursa ve bu rakımdaki birçok yer, 40-45 derece sıcaklıklarla boğuşurken, biz burada 23-24 derede ideal hava şartlarında misafirlerimizi ağırlıyoruz. Tatil dönemini güzel bir şekilde geçirdik. Bundan sonra da yerli ve yabancı misafirlerimizi bölgede ağırlamayı hedefliyoruz” dedi.
Göletin eski muhtarlardan Süleyman Çavuş tarafından yaklaşık 30 yıl önce girişimleri ile yapıldığına dikkat çeken Doğru, “Bu gölet kendi kaynak suyu ile besleniyor. Zamanında hayvancılık ve tarımsal sulama amaçlı kullanılsa da şu an hem turizme hem de tarıma hizmet etmeye devam ediyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir