Deniz çok uzaksa Van Gölü’nün derinliklerindeki güzellikleri keşfedin

Bir grup dalış tutkunu, uzman dalgıçlar eşliğinde Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Van Gölü’nün derinliklerine dalarak mikrobiyalitleri, batık gemileri ve su altında kalan yapıları keşfetti.

Son zamanlarda keşfedilen batık gemileriyle gündeme gelen Van Gölü, mikrobiyalitler (Van Gölü mercanları), tarihi yapıların kalıntıları ve inci kefalleriyle dalış tutkunlarının ilgisini çekiyor.

İlçede dalış turizminin gelişmesi amacıyla 2 yıl önce açılan Adilcevaz Dalış Okulu’nda, hem dalış eğitimi veriliyor hem de kente gelen dalış tutkunları için tanıtım dalışları düzenleniyor.

Dalışseverler, uzman dalgıçlar eşliğinde farklı noktalarda gerçekleştirdikleri dalışlarla suyun altındaki tarihi kalıntıları, batık gemileri, mikrobiyalitleri ve inci kefallerini görme fırsatı buluyor.

Gölün derinliklerinde eşsiz bir dalış deneyimi yaşayan dalış tutkunları, yaptıkları paylaşımlarla da Van Gölü’ndeki dalış turizminin gelişmesine katkı sunuyor.

Yukarı Deniz Derneği Başkanı ve dalgıç Cumali Birol, sezonu açtıkları dalış okulunda tanıtım ve eğitim dalışlarıyla çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Okula gelen dalış tutkunlarıyla Van Gölü’nde tanıtım dalışı gerçekleştirdiklerini, yakında eğitimlerin de başlayacağını bildiren Birol, “Gerçekten bölgenin bu tür dalışlara ihtiyacı var. Gençlerimizin, öğretmenlerimizin, doktorlarımızın, hemşerilerimizin bu dalışlara ihtiyacının olduğunu gördük. 2 yıl önce dalış okulunu açtık. Büyük bir ilgi var. Özellikle öğretmenlerden talep alıyoruz.” dedi.

Adilcevaz’ın, Van Gölü havzasının en temiz kıyısına sahip olduğunu belirten Birol, ilçe sınırlarında gölün derinliklerinin de çok temiz olduğunu kaydetti.

Van Gölü’nün mikrobiyalitler, batık gemiler ve Adilcevaz Kalesi ile dalışseverlere su altı zenginliği sunduğunu vurgulayan Birol, şöyle konuştu:

“Burada ekosistemin bozulmadan devam etmesini sağlıyoruz. Dalışseverleri Adilcevaz’a dalış okuluna bekliyoruz. Adilcevaz ilerleyen yıllarda turizm anlamında farklı bir yere sahip olacak. Burası Kızıldeniz’e belki alternatif olmayacak ama Kızıldeniz’i aratmayacak görüntülere sahip. Mikrobiyalitleriyle balığıyla bunu yaşatmaya çalışacağız. Buralar bakir yerler. Van Gölü gizemini koruyor. Gölün derinliklerinde birçok batık ev ve yerleşim yerleri var. Doğa harikası bir yer. Tanıtım dalışlarıyla mikrobiyalitleri ve gölün derinliklerindeki güzellikleri dalışseverlerle buluşturuyoruz. Bu buluşmayla su altında farklı bir dünya ortaya çıkıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir