Burası Kapadokya değil, Çankırı

Çankırı’nın Orta ilçesinde yer alan peribacaları, görenleri mest ediyor. Ziyaretçilerini bekleyen peribacaları havadan görüntülendi.

Çankırı’nın Orta ilçesi Sakeli köyü sınırlarında bulunan peribacaları görenlerin ilgisini çekiyor. Devrez Çayı Vadisi’nde tortul kayaların su ve rüzgar erozyonuna uğraması neticesinde oluşan 150’ye yakın irili ufaklı peribacası, fotoğraf tutkunlardan ilgi görüyor. Peribacalarının hemen yanı başında bulunan Sakeli köyünde de tarihi kaya yerleşimleri yer alıyor. 1990 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgenin yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarında yer alması bekleniyor. Doğal güzelliği ile kartpostallık görüntüler oluşturan peribacaları dronla havadan görüntülendi.

Bölgeyi ziyaret eden vatandaşlar, Ankara’ya 120, Çankırı il merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan peribacalarını herkesin görmesi gerektiğini ifade etti.

2 yorum
  1. Peribacaları Kurşunlu sınırları içerisinde yer almaktadır. Zamanında birinde birisi ‘Sakaeli sınırlarında yer alıyor’ demiş, yanlış bilgi o şekilde yayılmaya devam ediyor. Tapu Kadastronun Parsel Sorgusundan da rahatlıkla hangi ilçe idari sınırları içerisinde olduğu görülebilir. Doğrusu Kurşunlu Peri Bacaları olacaktır.

  2. Bende iki yıl önce gitmiştin Orta kazası sakaeli köyünde hatta video çekip sosyal paylaşım sitesinde tanıtımı yapmıştım insallah iş yaramıstır. Turizm açılması için hem orta kazası hemde Çankırı Belediye başkanlarina ve vekillerimize o video da yolları düzeltip turizme açılması için seslenmiştim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir