Bakan Ersoy Venedik Bienali’nde konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Venedik Bienali’nin Türk kültür ile sanatını dünyaya tanıtmak, uluslararası işbirliğini güçlendirmek için önemli bir adım olacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Venedik Bienali’ne katılan Ersoy, katılımcı ülkelerin pavyonlarını ziyaret ederek, bilgi aldı.

Bakan Ersoy, açılış resepsiyonunda yaptığı konuşmada, dünyanın dört bir yanından sanatçıların bir araya geldiği, farklı kültürlerin ve sanat akımlarının buluştuğu bienal; sanatın evrensel dilini konuşmak, kültürel etkileşimi ve anlayışı derinleştirmek için bir önemli bir fırsat olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye olarak, sanatın bu güçlü platformunda yer almak ve kültürel mirasımızı uluslararası alanda tanıtmak bizler için büyük önem taşımaktadır. Venedik Bienali, bu anlamda sanatçılarımıza uluslararası bir platform sunarak, Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve sanatının çeşitliliğini dünyaya gösterme imkanı da sunmaktadır. Bizler de sanatçılarımızın eserlerini sergilemek, Türk sanatını uluslararası alanda tanıtmak ve sanatçılarımıza destek olmak adına gerçek bir çaba gösteriyoruz.”

“İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla ülkemiz 2014 yılından itibaren Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekâna sahip oldu. Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu mekân sayesinde Türkiye Pavyonu, 2014’ten bu yana Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde de yer almaktadır.”

“Ben ülkemiz adına bu anlamlı desteğe katkı sunan tüm kurum ve kişilere ayrı ayrı teşekkürlerimi iletmek isterim. Ülkemiz için sanat etkinliğinin yanı sıra kültürel diplomasi ve uluslararası ilişkilerin bir aracı olan Venedik Bienali’nin kültür ve sanatımızı dünyaya tanıtmak, uluslararası iş birliğini güçlendirmek için önemli bir adım olacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir