220. Yılında Üsküdar Matbaası sergisi açıldı

Türkiye’nin matbaa ve yayıncılık tarihine ışık tutan “220. Yılında Üsküdar Matbaası” sergisi sanatseverlerle buluştu

“Üsküdar Matbaası, kuruluşunun 220. yılında sergiyle anıldı”

Üsküdar Sahaflar Çarşısı ve Mimar Sinan Galerisi’nde kapılarını açan sergide, matbaada basılan nadide eserler bulunuyor.

“Sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, 28 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek”

Üsküdar Matbaası, Osmanlı Türk modernleşmesinin hem kaynakları hem de meyveleri olarak değerlendirilebilecek birçok kitabı yayımlayarak Türk kültürüne katkı sağlıyor.

Sergide Üsküdar Matbaası mahreçli erişilebilen tüm kitaplar uzmanların gözetiminde toplanarak kitapseverlere sunuluyor

Serginin açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “18. yüzyılın sonlarında kurulan Mühendishane Matbaası bir süre çalıştıktan sonra 19. yüzyılın hemen başında yeni bir kimlikle Üsküdar’a taşınmış. Adı da Üsküdar Matbaası olmuş. İbrahim Müteferrika’nın Darütıbba’sından sonra kurulan ilk matbaalarından birisi de bu matbaadır. Burada modern Türkiye’yi inşa eden kuşakların okuduğu ya da yazdığı birçok eser basılır. Bu eserler bugün bizim için hazine değerindedir. Milli kültürümüz için de öyledir.” dedi.

Türkmen, “Dünyada çok az sayıda bulunan eseri Üsküdar Belediyesi’nin arşivlerinden tesadüfen ortaya çıkartmıştık. Geçtiğimiz yıllarda aslına sadık yeniden basmıştık. O çalışma kültür dünyamızda ses getirmişti. Bizim Üsküdar Matbaası’na olan ilgimiz bu atlastan beri devam ediyor. 220. Yılında Üsküdar Matbaası adlı çalışmamız da bu anlamda hem şehrimiz hem kültür dünyamız için heyecan verici bir sergi ve kitap oldu.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir