“1915 Bir Hilal Uğruna” tiyatroseverlerle buluştu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından sahnelenen “1915 Bir Hilal Uğruna, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) seyirciyle buluştu

Osmanlı’nın kuruluşundan Çanakkale Savaşı’na kadar kronolojik bir anlatım içeren gösteride, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesi, Osman Gazi’nin rüyasının yanı sıra Ulubatlı Hasan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan sahneler de sunuldu.

350 kişilik bir kadroyla sergilenen gösteride dans, müzik ve sinemanın yanı sıra görsel şovlar da yer aldı

Gösterinin sanat yönetmeni Yıldız Çankaya, gösterinin hazırlanma sürecine dair, “Oyunun temel esprisini ‘Çanakkale geçilirse ne olur?’ sorusu üzerine oluşturmak istedim. Bu soruya ‘Çanakkale geçilirse Edirne’de Selimiye, İstanbul’da Süleymaniye, Urfa’da Ulu Cami, Mekke’de Kabe yıkılır’ cevabını vermeye çalıştık.” dedi.

İlk gösterimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğunu belirten Tezcan, “Çok beğendi ve yurt dışında da sergilenmesini istedi. Yıllar sonra yeniden sahnelenmesi benim açımdan da çok heyecan verici oldu. Emeği geçenlere, yeniden sahneleyenlere, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne ve Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir