Yabancı turistler akın ediyor: Otellerde doluluk oranı artıyor!

Turizmin başkenti İstanbul’a turistler akın akın gelmeye başladı. Bu yılın ilk üç ayında 3 milyon 766 bin 718 yabancı ziyaretçi ağırlayan İstanbul, nisan ayında da yükselen bir ivme yakaladı. Bu durum otellerin doluluklarına da pozitif yansıdı.

İlk üç ayda İstanbul genelinde otel doluluk ortalaması yüzde 45-50’lerde gerçekleşti. Ancak nisandan itibaren ibre oteller için yukarıya döndü. Kadıköy bölgesinde doluluklar yüzde 80’e, Taksim ve Sultanahmet’te ise yüzde 90’lara çıktı. Haziran ayında dolulukların % 80’i aşması bekleniyor.

Movenpick Hotel Istanbul Marmara Sea Genel Müdürü Eray Dursun, bu yıl 60 milyon turist hedefini hatırlatarak, “Bu hedefle yıla yüksek beklentilerle başladık. Ancak ilk üç ay turist sayısı artsa da bu durum otel doluluklarına çok yansımadı. Üç aylık dönemde seçimler, Ortadoğu’daki gerginlik ve düşük sezonun da etkisiyle doluluk ortalamaları yüzde 45’lerde kaldı. Ancak nisanda özellikle Ramazan Bayramı’yla birlikte hareketlilik başladı. Son iki haftadır da çok hızlandı” dedi.

Elite World Hotels&Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, “ATM Dubai Fuarı çok pozitif geçti. Korkulan olmadı, aksine bu pazarda geçen yıllara göre artış yaşanacak” dedi. Son 2-3 haftadır turist akışının otelleri de doldurduğunu anlatan Bezaroğlu, “Taksim bölgesi otelleri geçen hafta yüzde 90-95 doluydu. Arada yüzde 70’lere düşse de ay sonu yüzde 80 üzerinde kapanır. Ancak haziran çok daha yüksek gelecektir. Fiyata doluluklar da pozitif yansıyor.” şeklinde konuştu.

Butik otellerde de fiyatlar yükselişe geçti

Albatros Premier Hotel’in sahibi Nevzat Keçik, Sultanahmet bölgesindeki otellerin sezonu açtığını belirterek, “Bölgedeki butik oteller, ilk üç ayda fiyat kırarak odaları doldurdu. Ancak son bir aydır bu durdu, talep artışına paralel fiyatlar da yükseldi. Şu anda otellerin dolulukları yüzde 90’larda. İlk üç ay butiklerde gecelik fiyatlar 50-60 euro bandındaydı, şimdi 90 euroya çıktı. Haziran gibi 100 euronun üzerini yakalarız. Ancak bu butikler için geçerli, bölgedeki 5 yıldızlı oteller bu rakamların çok üzerinde.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir