Van kedilerine büyük ilgi: 250 bin kişi ziyaret etti

Ünü tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de milli ırk olarak tescillenen Van kedilerini bu yıl yaklaşık 250 bin kişi ziyaret etti.

Van Kedi Villası’nda koruma altında bulunan kedilere ilgi gün geçtikçe artıyor. Van kedileri, Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle biliniyor. Kentin en önemli değerlerinden olan Van kedilerini yüzbinlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Van Kedisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, henüz eylül ayında 2023 yılı hedeflerine ulaştıklarını belirtti. Ziyaretçiler açısından bu yılın verimli geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, “Pandemi dolayısıyla ziyaretçi sayımız çok azalmıştı. Anca bu yaz aylarında ortalamanın üstüne bir ziyaretçi sayımız vardı. Günlük ziyaretçimiz 750’nin altına hiç düşmedi. Yılda ziyaretçi sayısına baktığımızda ortalama 250 bin ziyaretçi kabul ettik” dedi.

Kedileri çok sevdiğini ve evinde 3 kedi beslediğini söyleyen Irına Kovalenko isimli turist ise Van Kedi Villası’ndaki hayvanlara bu şekilde değer verilmesinden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Kovalenko, Van kedilerini görmek için gezi tura katıldığını kaydetti.
Van kedileri için gezi turuna katıldığını söyleyen Elena Logunova isimli turist de kedilerle arasında duygusal bir bağ olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir