Van Gölü Havzası flamingolarla renklendi

Flamingolar, zengin kuş popülasyonuyla kuş cenneti olarak anılan Van Gölü Havzası’nı mesken tuttular

Kasım ayını gelmesiyle Afrika ülkelerine göç eden flamingolar, mevsim şartlarının daha ılıman geçmesiyle birlikte Gevaş ilçesi Göründü mevkisinde konaklamayı sürdürüyor.

Her yıl çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Van Gölü Havzası’nın kıyı şeridini adeta beyaza kapladılar

Türkiye’deki yaklaşık 450 kuş türünden 250’sine ev sahipliği yapan Van Gölü Havzası’nda konaklayan flamingolar, görüntüleriyle göz kamaştırıyor

“Flamingolar iklim değişikliğinden dolayı Van Gölü Havzası’nı tercih etmeye başladı”

Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, “Van Gölü Havzası sulak alanları yönünden zengin olması münasebetiyle yaban hayatı çeşitliliği bakımından zengin bir coğrafyaya sahip. Bu coğrafya içerisinde son yıllarda Van Gölü’ne selam getiren flamingolar Van Gölü Havzası’nda Nisan ayının başlarında ve Eylül ayının sonlarına kadar misafir olurken son 3 yıldır ekolojik ve iklim değişikliğine bağlı olarak Van Gölü Havzası’nda konaklayan flamingo sayısı artmakta. Her geçen gün Flamingo sayısı Van Gölü Havzası’nda konaklayıp kışı geçiriyorlar. Bunun sebebi ise göç eden kuşlar bazen yiyeceklerinin bol olduğunu anladıkları zaman göç iş güdüsünü ortadan kaldırarak göçmemekte ve sayıları artmakta. Bunu sebebi de Van Gölü Havzası’ndaki iklimin bu yıl onların yaşamasına uygun halde olması. Van Gölü Havzası’nda şuan bahar havası yaşanıyor. İklim değişikliği böyle devam ederse bunların üreme yeri olan ve buraya en yakın Urmiye Gölü’nün kuruması bazı değişikliklerin olmasına bağlı olarak flamingoları burada hem sayıca fazla göreceğiz, hem de belki burada üreme alanları oluşturacaklarını göreceğiz. Bize düşen görev onların burada rahat etmesini sağlamak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir