Yıllara meydan okuyan “Şeytan Kalesi” 

Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Karaçay Kanyonu’nda, kayalıkların zirvesinde yer alan tarihi “Şeytan Kalesi”nde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasını fırsat bilen vatandaşlar memleketlerine gelerek tatil yapıyor.

Bölgenin önemli turizm yerlerinden Çıldır Gölü, Ani Ören Yeri gibi yerleri gezen vatandaşlar, Yıldırımtepe köyü yakınındaki “Şeytan Kalesi”ne de büyük ilgi gösteriyor.

URARTULAR DÖNEMİNDE YAPILDI

Ziyaretçiler, Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen kalenin zirvesine yürüyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşabiliyor.

Eşsiz doğası ve manzarasıyla göz dolduran kale, şu sıralar çevresinde açan çiçeklerle de ziyaretçilerine ayrı güzellik sunuyor.

Kaleyi ziyaret eden Muhammet Bulut, AA muhabirine, kalenin ismini birkaç kez duyduğunu ve hep görmek istediği yerler arasında olduğunu söyledi.

Bayram tatilinde memleketi Kars’a geldiğini ve bölgedeki tarihi yerleri gezdiğini anlatan Bulut, “Bayram tatili için geldik, 9 günlük tatilini memleketimde değerlendirmek istedim. Bu vesileyle de görmediğimiz yerlerini de görmüş olduk. Ben buraya ilk kez geliyorum, Şeytan Kalesi’nden 2-3 sene önce haberdar olmuştum, gerçekten çok muhteşem bir yapı. Dünyanın her yerinden insanların burayı gelip görmesi lazım.” diye konuştu.

1 yorum
  1. Selamlar;
    Ben bu kaleye pandemi öncesi 2019 un Ağustos ayında ve 2021 Temmuz gitme fırsatı bulmuştum. Gerçekten eşsiz ve muhteşem bir görüntüsü var. Kenara çekilip yere oturup kaleye baktığınız da o dönemlere gidiyorsunuz hayaller kuruyorsunuz aşağıda gürül gürül akan akarsu ve manzarası mükemmel bir yer. Bu arada defineciler kaleye hasar vermişler kazılar yapmışlar ve en sinir olduğum şey ise duvarlara yazılan yazılar oldu. ARKADAŞLAR İSİMLERİNİZİ YAZMAYIN GÜZEL FOTOĞRAFLAR ÇEKİN ve HATIRA KALSIN sizlere eşinize dostunuza ve torunlarınıza. Bir de Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu kaleye ulaşım için güzel bir yol yapmalı iki aracın yan yana gidebileceği bir yol. Yol var ama iki araç karşı karşıya gelse kesinlikle bir birine yol veremez. Oraya yakın bir köy var içinden veya çevresinden kaleye özel ulaşım sıkıntısı olmayan bir yol yapılmalı. KISACASI BU YERİ GÖRÜN ARKADAŞLAR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir