Üç imparatorluğa başkent olan şehir: İstanbul

Üç imparatorluğa başkent olan İstanbul, 11 Mayıs 330 yılında Konstantinopolis ismiyle kuruldu

8 bin 500 yıl önceye dayanan şehir, binlerce yıl boyunca Byzantion, Konstantinopolis, Konstantiniyye, Asitane, Darülhilafe ve Dersaadet gibi isimlerle anıldı.

Geç Antik dünyanın merkezi

Milattan önce 7. yüzyılda Yunanistan’da Megara’dan yola çıkan Kral Byzas, Sarayburnu’nda bir Yunan koloni yerleşmesi olarak Byzantion’i kurdu. Kent, 11 Mayıs 330 tarihinde törenlerle kutsanarak, Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti olarak dünyaya ilan edildi. I. Konstantinus tarafından imparatorluğun yeni başkenti olarak seçilen şehir, kurucusunun adıyla Konstantinopolis olarak anıldı.

Konstantinopolis dönemi

4. yüzyıl ortalarında kurulan Konstantinopolis, bir Roma kentinin karakteristik özelliklerini taşıdı. 476’da Batı Roma yıkılınca, Batı Roma İmparatorluğu’ndaki Romalıların büyük bir çoğunluğu buraya göç etti ve Bizans İmparatorluğu’nun da başkenti böylece İstanbul oldu.

Yeni bir çağın kapıları aralandı

Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişiyle, İstanbul’un kaderi bir kez daha değişti. 29 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in fetihle sonuçlanan kuşatması, Orta Çağ’ın sonunu ve Osmanlı’nın yükselişini simgeliyordu. İstanbul, artık yeni bir çağın kapılarını araladı ve hızla gelişti.

Cumhuriyet dönemi

İstanbul’un 2 bin 500 yıllık başkentlik dönemi, Cumhuriyet’le birlikte 29 Ekim 1923’te sona erdi. Ancak bu tarihten itibaren dünyanın ekonomik ve kültürel açıdan en hareketli şehri olma yolunda ilerledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir