Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzelerin 3’ü aynı şehirde!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze ve ören yerlerini sosyal medya hesaplarından açıkladı

10 müzenin 3’ü Kapadokya’da

Türkiye’de bulunan müze ve ören yerleri, yılın ilk üç ayında 4 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. En çok ziyaret edilen ilk 10 müzenin 3’ü Kapadokya bölgesinde bulunuyor.

Bakan Ersoy’un açıklamasına göre, Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze Konya Mevlana Müzesi oldu. Pamukkale ve Efes Ören Yeri de en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında yerini aldı.

Kapadokya bölgesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi 4. sırada yer alırken Zelve Paşabağları Ören Yeri de 5. oldu. 6. Ankara Cumhuriyet Müzesi, 7. İstanbul Arkeoloji Müzesi, 8. İstanbul Galata Kulesi, 9. Şanlıurfa Göbeklitepe olurken 10. sırada Nevşehir Kaymaklı Yer Altı Şehri yılın ilk üç ayında en çok ziyaret edilen ören yerleri ve müzeler listesine girdi.

Nevşehir Valisi Ali Fidan da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre; Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören Yeri ve Kaymaklı Yer altı Şehri, Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk on müze içerisine girdi. Bu nedenle de bizler de gurur duyuyoruz. Arzu ederiz ki ilk onda daha çok yerimiz olsun.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir