Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin yeni adresi: Bursa

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin üçüncü durağı olan Bursa’da yüzlerce kültür sanat etkinliği gerçekleştirilecek.

40 ayrı noktada 300’den fazla etkinlik

Bu yıl ilk kez festival rotasına dahil olan Bursa, 1-9 Haziran’da konser, sergi, söyleşi ve her yaşa uygun etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bursa Kültür Yolu Festivali kapsamında yaklaşık 40 ayrı noktada 9 gün süresince 300’den fazla etkinlik, sanatseverlerle buluşacak.

Adana ve Şanlıurfa’nın ardından bu büyük festival zincirine Bursa’da ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, festival tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Festival, kadim Bursa’mızın kültür ve sanat ortamına canlılık katacaktır. Konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden, atölyelere, çocuk etkinliklerinden ve dijital sanatlara kadar yüzlerce etkinliği hemşehrilerimizle buluşturacağız. Festival için kentimizde ağırlayacağımız misafirlerimiz, etkinlik mekanlarında Bursa’da zamanın durduğunu bir kez daha hissedeceklerdir. Tarihi ve kültürel mirasın devrine birer birer şahit olacaklar.” diye konuştu.

Her yıl festival programına 5 şehrin eklendiğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Direktörü Selim Terzi ise şunları kaydetti:

“Kültür Yolu Festivali’nin en önemli iki özelliği, şehirdeki bu unsurların daha görünür kılınması hem yerli hem yabancı misafirlerimiz için hem de şehirlerimizdeki turizm hareketliliğinin 12 aya yayılması. Bu anlamda çok önemli. 9 gün süren ve iki hafta sonunu içine alan bir sürede yapılıyor. Büyüklüğü ve yaygınlığı konusunda da Avrupa Festivaller Birliği’ne üye olduk. Şu anda hatta dünyada benzer süreye yayılmış bölgesel anlamda da bu kadar geniş bir bölgede, coğrafyada festival yapılan yer olmadığını arkadaşlarımız araştırdı ve gördük. Türkiye’deki bütün şehirlerde yapılan festivalimiz hem uluslararası anlamda etkinliklerle şehirlerimizi buluşturuyor hem de şehirlerimizdeki kültür sanat paydaşlarımızla misafirlerini buluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir