Türk Mutfağı Haftası’nda Sivas’ın tescilli kahvaltılıkları tanıtıldı

“Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında Sivas’ta aralarında tescilli ürünlerin de bulunduğu kahvaltılıklar tanıtıldı.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Hamidiye Millet Bahçesi’nde bulunan lokantada gerçekleştirilen programda konuştu. Haftanın amacının zengin Türk mutfağını dünyaya tanıtmak olduğunu ve Türk mutfağının dünyada adından söz ettiren zenginliğe sahip olduğunu belirten Şimşek, “Sivas’ın da zengin bir mutfağa sahip olmasından dolayı gururluyuz. Burada birçok medeniyetler hüküm sürmüş ve kültürler yaşamış. İşte bu medeniyetlerin ve kültürlerin birikimlerinden süzülen ve bize yansıyan çok köklü, geniş bir mutfağa sahibiz.” dedi.

Şimşek, Sivas’ın gastronomi şehirleri ağına dahil olması için çalıştıklarını dile getirerek, “Coğrafi işaret alan lezzetlerimizin, ürünlerimizin sayısını artırmak için büyük bir çaba içerisinde olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Birçok üründe coğrafi işaret aldık, birçoğunda yine başvurumuzu yaptık.” diye konuştu.

Sivas katmeri ve ketesi, pastırma, Gürün dut pekmezi, Ulaş etli pidesi ve Zara balı başta olmak üzere birçok ürünün coğrafi işaret belgesinin olduğunu aktaran Şimşek, bu ürünlerin sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun ise Sivas’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını aktararak, kentin Türk mutfağının çok zengin örneklerinden birine sahip olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir