Turistler Gaziantep kastellerine akın ediyor

Dünya üzerinde sadece Gaziantep’te bulunan ve su mimarisinin eşsiz örneklerinden biri olan Gaziantep kastelleri turistlerin ilgisini topluyor.

800 yıllık bir geçmişe sahip olan ve 1282 yılında inşa edilmiş olan Gaziantep kastelleri, içerisinde dinlenme, abdest alma, çamaşır ve yün yıkama gibi birçok alan barındırıyor. Her geçen gün ziyaretçi akınına uğrayan bölge, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

“Gaziantep tarihi geziler için en iyi yer”

İnternette araştırma yaparak tarihi kastelleri bulduğunu ve görmek için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Gaziantep’e geldiğini belirten Harun Danışman, “Tarihle ve kültürel geziye ilgim fazladır. Kastelleri de internette araştırma yaparak gördüm. Buraya geldiğimde özellikle bundan asırlar öncesinde insanların suyu nasıl kullandığını, lavabo ihtiyaçlarını nasıl giderdiklerini, çamaşırı nasıl yıkadıklarını, toplu su ihtiyaçlarını nasıl gideriyorlar onu gördüm. Bu kasteller 500 yıl öncesinde bu sebeple yardımcı oluyormuş. Herkesin gelip bu eserleri yerinde görmesini tavsiye ederim. Onun haricinde Gaziantep tarihi geziler için en iyi yer. Gelenler Pişirici Kastelini unutmasın” şeklinde ifade etti.

“Günümüz teknolojisinde bunu yapmak mümkün değil”

Gördüğü 800 yıllık eser karşısında hayran kaldığını ve herkesin kastelleri görmesi, tarihi yerinde yaşaması gerektiğini aktaran Aktan Kutlu, “Gaziantep’e İzmir’den geldik. Ben geçen sefer geldiğimde buranın olduğunu bilmiyordum. Arkadaş tavsiyesiyle geldim. Ben böyle yerlere çok önem veriyorum. Şimdi böyle yerler yapılmıyor, yapılması da mümkün değil. Eski teknolojide böyle bir yerin yapılması çok ilginç. Bu kastelleri, bundan 800 yıl önce insanların su ihtiyacını karşılamak için dağlardan gelen suyu bir yerde toplayıp bunu şehre dağıtmak üzere kullandığı bir sistem olarak biliyorum. Bunun nasıl yapıldığına dair bilgi aldım ama şimdiki teknolojide bunu yapmak mümkün değil. İnanılmaz matematik bilgisi ile 800 yıl önce inşa edilmiş. Mutlaka gelinip görülmesi ve öğrenilmesi gereken bir yer. Hayranlık uyandıran bir yer. Burada her yeri gezdim ve burayı ilk defa gördüm. İyi ki gelmişim. Videosunu çektim ve arkadaşlarıma tavsiye edeceğim. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir