Trabzon’daki Ayasofya Camii’ne turist akını!

Trabzon’daki Ayasofya Camii yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Camiyi görmeye en çok Arap ve Gürcü turistler geliyor.

Arap turistlerin yanı sıra Gürcistan’dan gelen turistler bu günlerde Trabzon’un tarihi ve turistik bölgelerine daha fazla ilgi göstermeye başladı. Turistlerin özellikle rağbet ettiği yerlerin başında 2013 yılında müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya Camii geliyor.

28 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaklaşık 3 yıl süren restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından telekonferans yöntemiyle açılışı yapılan Ortahisar Ayasofya Camii’nde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Yurdun değişik illerinden gelenlerin yanı sıra Arap turistlerinde ilgi gösterdiği Ayasofya Camii, bugünlerde Gürcistan’dan gelenlerle ziyaretçi sayısında belirgin bir artış yaşanıyor.

Gürcistan’ın Tiflis şehrinden gelen Tarvan Gurbanova, Ayasofya’yı çok beğendiğini belirterek “Gürcistan’ın Tiflis şehrinden geldik. Ayasofya’yı merak ediyorduk ilk kez geldik çok beğendik, çok güzel. Daha önce gelen arkadaşlarımız vardı, onlar da çok beğenmişlerdi, biz de 13 kişilik grupla Tiflis’ten geldik. Trabzon çok güzel, Ayasofya çok güzel çok beğendik Türkiye zaten muhteşem. Uzungöl’e gitmiştik bundan sonra inşallah yine geleceğiz” diye konuştu.

Bursa’dan gelen Emir Osman ise, “Bursa’dan geldim. Daha önce hiç gelmemiştim gerçekten çok etkileyici buldum. Tarihi açıdan büyük bir önemi var. Eskiden kilise olarak kullanılmış sonrasında ise camiye çevrilmiş insanlar burasını görmeli. Çevremde daha çok Arap turistlere rastladım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir