Trabzon Kültür Yolu Festivali yoğun ilgiyle karşılandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 22-30 Haziran’da düzenlenen “Trabzon Kültür Yolu Festivali” 2 milyon 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

500’ü aşkı etkinlik düzenlendi

Kentte 9 gün boyunca süren festivalde; 30 noktada konserler, sergiler, atölye çalışmaları, çocuk programları ve yarışmalar gibi 500’ü aşkın etkinlik düzenlendi. Şehirde yoğun ilgiyle karşılanan festival; Besmele-i Şerif Hat Sergisi, Atatürk Kültür Yolunda Dijital Sergisi, Hanzala’nın Filistin direnişini anlatan karikatür sergisi ve Trabzon Mimarisinden İz Düşümler El Sanatları Sergisi gibi birbirinden değerli 11 sergiyle sanatseverleri ağırladı.

“Geçen yılki katılım sayısı aşıldı”

Festivalin kentin tarihi, kültürel, turistik değerleri ve güzelliklerinin tanıtımına büyük katkı sağladığını vurgulayan Erdoğan, “Ülke çapında yapılan tanıtımlar sayesinde festival komşu şehirlerden, hatta yurt dışından gelen turistlerden büyük ilgi gördü. Geçen yıl 19-27 Ağustos’ta Sümela Kültür Yolu olarak gerçekleştirdiğimiz festivale 1 milyon 300 bin civarında katılım gerçekleşmişti. Edindiğimiz bilgiye göre, bu yıl 2 milyon 100 binin üzerinde katılım oldu.” dedi.

Her akşam farklı bir sanatçının fuar alanında 100 binin üzerinde müziksevere hitap ettiğini kaydeden Erdoğan, “Başta Haluk Levent olmak üzere Ebru Yaşar ve Sinan Akçıl gibi birçok sanatçımız sahne aldı. Çok yoğun ilgiyle karşılaştılar. Ayrıca festivalimizde 11 sergi, 28 söyleşi, 8 tasavvufi konser, 7 opera ve tiyatro, çalıştay ile sokak gösterileri gerçekleştirildi. Sinemamızın duayenlerinden Hülya Koçyiğit Hanımefendiyi de söyleşi bölümünde misafir ettik. Trabzon’da çok yoğun ilgiyle karşılaştık.” diye konuştu.

Gelecek yıl ziyaretçi sayısını artırmayı hedeflediklerine işaret eden Erdoğan, “Festivalin ikincisini gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Koordinatörümüz ve Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürümüz Selim Terzi’ye, Trabzon Valiliğimize, Trabzon Büyükşehir Belediyemize ve destek veren tüm kurum, kuruluşlara teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir