Tarihi kent kalıntısında kale burcu tespit edildi

Van’da yaklaşık 270 hektarlık bir alana yayılan ızgara planlı kent kalıntısında 3 metre yüksekliğinde ve 10 metre çapında oval burç bulundu.

Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu’nun danışmanlığında yürütülen kazıların bu yılki bölümü başladı.

Alanda arkeolojik anlamda önemli bulguların ortaya çıkarıldığını belirten Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, “Bu yıl da 3 metre yüksekliğinde 10 metre çapında oval biçimli bir kale burcuyla karşılaştık. Burcun tamamının ortaya çıkarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buradaki alan, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ızgara planıyla kurulan tek antik kent özelliğini taşıması açısından önemli.” dedi.

“Kitabelerin tercüme çalışmaları devam ediyor”

Çavuşoğlu, “Yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda 1,5 kilometre genişliğindeki alanda, geniş caddeler, arada dar sokaklardan oluşan Hippodamos planı (dikdörtgen planlı sokak sistemi) olarak da adlandırılan sistemin oluşturulduğunu biliyoruz. Bu sistem Doğu Anadolu Bölgesi’nde modern bir şehrin temellerinin atıldığını göstermesi açısından çok önemli. 2021 ve 2022’te burada yaptığımız kazılarda Aramice yazılmış 5 kitabe ortaya çıkarmıştık. Bu kitabelerin tercüme edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Zernaki Tepe’nin hangi dönemde kurulduğu noktasına bu kitabeler bize bilgi verecek. Böylece tonlarca bazalt ve doğal kireçtaşının ortaya çıkarılıp surlarda kullanılmasına vesile olan uygarlığı tam anlamıyla tespit etmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir