Tarihi Harran Ulu Cami ziyarete açıldı!

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Harran Ören Yeri’ndeki tarihi cami, restorasyon ve kazı çalışmalarının ardından ziyarete açıldı.

Kent turizmine katkı sağlayacak

Kahramanmaraş merkezli depremlerden kaynaklı hasarların giderilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılan Tarihi Harran Ulu Cami, kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Ulu Cami’nin ziyarete açılmasının sevindirici bir durum olduğunu söyleyen Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, şunları söyledi:

“İlk etaplar tamamlandı ve bugün itibariyle de ziyaretçilere ücretsiz olarak açıldı. Ziyaretçilerimiz Harran Ulu Cami’yi rahatlıkla ziyaret edebilecek. Bu anlamda bizim için çok önemli. Çünkü biliyorsunuz Moğollar tarafından yıllar önce Harran yakıldı. Bundan sonraki süreçte o 800 yıl sonrasında belki de ilk defa düzenli bir şekilde insanların içeriye girilmesini sağlayacak bir düzenleme yapıldı.”

Kazıya başladıklarında üç hayallerinin olduğunu aktaran Önal, “Onlardan birisi de Harran Ulu Cami’nin kazısının ve restorasyonunun tamamlanıp ziyarete açılmasıydı. İşte bugün aslında Harran için önemli bir gün. Çünkü iki kez başkent olmuş bir kent, kalıntıları toprak altında ve ziyaretçisiyle bugün Ulu Cami’yle buluşuyor. Bu da Harran’ın bayramı diyebiliriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir