Tarih ve doğa şehri Van ilkbaharda bambaşka güzelliklere büründü

Tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turisti kendine çeken Van, İlkbaharda ziyaretçilerine muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Geçmişi çok eskilere dayanan Van, Urartulardan bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir kent. Asırlarlık kaleler, kiliseler ve diğer tarihi yapılarıyla adeta bir açık hava müzesi görünümüne sahip.

Van, Çavuştepe, Ayanis, Hoşap, Yoncatepe, Amik ve Anzaf kaleleri, Ulu Cami, Kızıl Minare, Abbasağa, Hüsrev Paşa gibi tarihi camileri ve başta Akdamar olmak üzere birçok kilise ve Selçuklu mezarlığıyla kültür ve inanç turizminde öne çıkan Van, son yıllarda yerli turistlerin yanı sıra birçok ülkeden ziyaretçiyi ağırlıyor.

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün eşsiz koyları ve adaları ile Keşiş Gölü, Muradiye Şelalesi ve Çatak ilçesindeki kanyonlar, ilkbaharda doğanın canlanması ve rengarenk çiçeklerin açmasıyla insanları cezbeden manzaraya bürünüyor.

Her yıl binlerce doğasever, yörede düzenlenen etkinliklere katılarak kentin saklı kalan güzelliklerini keşfediyor. Günübirlik turlarla il merkezi ve ilçelere rotalarını çeviren doğaseverler, gruplar halinde tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin bulunduğu mekanları geziyor, eşsiz manzarada fotoğraf çektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir