Sinop plajları Akdeniz ve Ege’den farksız

Türkiye’nin en kuzeyindeki kara parçası olma özelliğini taşıyan Sinop, güvenli plajlarıyla yaz sezonunda çok sayıda tatilciyi ağırlıyor.

Kente tatil ve günübirlik gezi maksadıyla gelen misafirler tarihi ve doğal dokuya hayran kalıyor.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, Sinop’un tarihi, doğası ve deniziyle yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazandığını söyledi.

Özellikle yaz aylarında çok sayıda turistin geldiğini belirten Süren, geçen yıl yaklaşık 1,5 milyon turist geldiğini, bu yıl da 2 milyon turist beklediklerini vurguladı.

Süren, “Karadeniz’de denize girilecek yer olarak, sahili, güneşi, kumu ve doğal güzelliğiyle Sinop olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Bizim artık küresel ısınmayla birlikte güney sahilleri ile ısı noktasında çok farkımız kalmadı.” dedi.

Sinop’un denizle özdeşleşmiş bir kent olduğunu ifade eden Süren, şunları kaydetti:

“Antik dönemden bu yana hem ticari, hem de denizcilik boyutuyla anılmış Sinop’un 170 kilometreye yakın bir kısmı kumsal ve plajlardan oluşuyor. Sinop merkez olmak üzere, Gerze, Ayancık ve Türkeli ilçeleri de deniz turizmi açısından önemli bir sahil potansiyeline sahip. Merkezde Karakum sahilleri bu kapsamda temizliği, doğallığı ve kumuyla önemli plajların başında geliyor. Sinop Karadeniz’e doğru uzanan büyük bir yarımada.”

Kentte iç limanların rüzgar almadığını, bunun yanı sıra rip akıntısına kapalı güvenli plajların yer aldığını dile getiren Süren, “Sinop, birinci derecede deniz turizminde önemli bir etken ve tercih nedeni. Deniz turizminde Sinop olarak oldukça iyi yol aldık. İç limandaki plajlarda, parkur alanları belirlenmiş çeşitli etkinliklerle birlikte muz, kano, jet ski gibi deniz turizmi araçlarından yararlanarak deniz sporları da yapılabiliyor.” ifadelerini kullandı.

1 yorum
  1. Gerçekten mükemmel bir şehir gerek insanı gerek se esnafı ben 6 senedir gidiyorum tatil amaçlı sessiz sakin bir şehir plajlar uda güzel ve temiz heleki hamsilos Tabiat parkı muazzam hem piknik yap hem denize gir herkese tavsiye ederim bir çorumlu kardeşiniz olarak ailecek gidip kalına bilecek nezih memleket Sinop imkanım olsa yerleşmeyi bile düşünürüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir