Şanlıurfa’daki müzeleri bir ayda 15 bin kişi ziyaret etti

Şanlıurfa’da geçen yıl yaşanan sel felaketinden olumsuz etkilenen ve yapılan çalışmalar sonrası yeniden ziyaretçilerine kapılarını açan Arkeoloji Müzesi ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni, bir ayda 15 bin kişi ziyaret etti.

60 bin metrekarelik alana sahip Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler, kronolojik düzende ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla sergileniyor. Müzede, Göbeklitepe ile Karahantepe gibi kentin birçok noktasında devam eden kazılarda çıkan eserler bulunuyor.

Bir ayda 15 bin ziyaretçi ağırladı

Yüzlerce insan ve hayvan figürünün işlendiği oyma taşlar, mezarlıklar ve kitabelerin bulunduğu Haleplibahçe Mozaik Müzesi, ziyaretçilerine Neolitik Dönem’e ait birçok eseri görme imkanı sağlıyor.

“Müzeye ilgi çok fazla”

Yapılan çalışmaların ardından müzelerin 11 ay sonra, 15 Şubat’ta yeniden ziyaretçilere kapılarını açtığını aktaran Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, “Ziyarete açıldığı tarihten bu yana müzemize gerçekten de ilgi oldukça fazla. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. Çağdaş müzeciliğin dünyadaki en iyi örneklerinden biri. Neolitik Çağ’ın en önemli eserlerine ev sahipliği yapan bir müze. Ziyaretçilerimiz müzeye geldikleri zaman, tarih öncesi çağdan başlayarak en son İslami döneme kadar tüm dönemleri, kronolojik olarak gezip görebiliyorlar.” dedi.

Kazılarda bulunan ve teşhire ilk kez çıkarılan gerçek boyutlu “yaban domuzu” ve “kızıl akbaba” heykelleriyle, Göbeklitepe’deki ilk insan heykelinin ziyaretçilerin dikkatini çektiğini anlatan Uludağ, “15 Şubat 2024 tarihinde müzemiz ziyarete açıldıktan sonra çok fazla ilgi oluştu. Bunun en büyük nedenlerinden biri de Taş Tepeler projelerinden çıkan eserlerin Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde teşhire çıkarılmasıydı. Bu bağlamda 15 Şubat 2024 tarihinden 15 Mart 2024 tarihine kadar bir aylık bir süre içerisinde müzemiz yaklaşık 15 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bu rakam gerçekten bizim için çok önemli. Bundan sonra da ziyaretçi sayılarının artarak devam edeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir