147 çeşit baharat bu müzede sergileniyor: Eğitim ve gastronomi bir arada!

Gaziantep’teki Rayiha ve Baharat Müzesi, 9 günlük Kurban Bayramı tatili döneminde 4 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bayram tatili boyunca yoğun ilgi gören müze, ziyaretçilerine hem eğitim hem de gastronomi alanında eşsiz deneyimler sundu.

Üç ayrı bölümden oluşuyor

Baharatların zengin tarihçesini sergileyen ve aynı zamanda kentin yöresel lezzetlerini deneyimleme fırsatı sunan Rayiha ve Baharat Müzesi, üç ayrı bölümden oluşuyor. Gastronomi üzerine bilimsel çalışmaların gerçekleştirildiği süre boyunca ziyaretçilere konaklama imkânı da sunan müzede, 14 tematik otel odası bulunuyor. Her biri farklı koku ve renge sahip olan odalar, 14 ayrı baharat ismini taşıyor.

147 farklı baharat çeşidi sergileniyor

Müzenin zemin katında, 147 farklı baharat çeşidi sergileniyor. Ziyaretçiler, bu bölümde baharatların tarihçesi hakkında detaylı bilgiler edinebiliyor. Müzenin en üst katında bulunan restoran bölümünde ise Gaziantep’in yöresel lezzetleri ve baharat özütlerinden elde edilen ikramlıklar servis ediliyor.

Yöresel lezzetler ve baharatın özünden elde edilen ikramlıklar bir arada

Öte yandan müzenin laboratuvar ortamında, çeşitli baharat özütlerinden hazırlanan lezzetler ziyaretçilere sunuluyor. Bu bölümde, baharatların özütlenmesi ve farklı tat kombinasyonlarının nasıl oluşturulduğu hakkında bilgiler veriliyor. Ziyaretçiler, burada hem bilimsel süreçleri gözlemleyebiliyor hem de bu süreçlerin sonucunda ortaya çıkan lezzetleri tatma fırsatı buluyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Rayiha Baharat Müzesi Müdürü Hazal Bostancıeri, Kurban Bayramı tatilinin müze için çok hareketli ve yoğun geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Rayiha ve Baharat Müzesi’ni bayram tatilimizde 4 bin kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerde müzemize eklenen yeni envanterlerimizi de ziyaretçilerimize tanıtma fırsatımız oldu. Tematik masalarımız olsun, savunma duvarına yerleştirdiğimiz bitkiler olsun bu yeni detaylarımız hakkında misafirlerimize bilgiler verdik. Bunun yanı sıra dünyanın en acı biberini tanıttık. Antika tütsülerle anlatımlar yaptık.”

“Bitkilerin etimolojisinden tutun da kullanım alanlarına kadar birçok alanda bilgi veriliyor”

Müzenin benzer örneklerinin Almanya, Rusya ve İtalya’da bulunduğunu ve Türkiye’de eşi benzeri olmadığını anlatan Bostancıeri, “Müzemize gelen ziyaretçilerimiz farklı bir konsept ile karşılaştıkları için şaşırıyorlar. Çünkü bitkilerin etimolojisi, kökenleri ve kullanım alanları gibi bilgilerin hepsini rehberlerimizden öğrenme imkanı buluyorlar. Rayiha bir nevi akademi gibi. Kadromuzda da akademisyenlerimiz bulunuyor. Her yeni bir gün, daha farklı araştırmalar ve çalışmalar ortaya koyarak müzenin hizmet kapasitesini genişletiyoruz.” diye konuştu.

Müzedeki restoran bölümünün göl manzarasına sahip olması açısından da güzel bir konuma sahip olduğunu aktaran Bostancıeri, “Misafirler gerek kahvaltı gerekse de akşam yemeklerinde sunulan hizmetten memnun. Mekan zaten büyülüyor onları.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir