Ramazan ayının vazgeçilmez kültür durağı: İslam Medeniyetleri Müzesi

Büyük Çamlıca Camii külliyesi içerisinde yer alan İslam Medeniyetleri Müzesi, 2 yılda 1.5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptı   

Ramazan ayının kültür-sanat durakları arasında

Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı müze, Ramazan ayı öncesinde yenilenen sergi düzeniyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Müzenin ziyaretçileri arasında daha çok teknolojiye ve tarihe meraklı gençler yer alıyor. Özellikle görsel şölen niteliğindeki ‘Kubbe’ ve ‘Âb-ı Hayat’ enstalasyonu, yetişkinler kadar çocuklara da unutulmaz anlar yaşatıyor.

10 bin 175 metrekare alana yayılan müze alanı içerisinde, uluslararası niteliklere sahip bir konferans salonu, çok amaçlı salon, geleneksel sanatlar için atölyeler ve sanat galerisi de bulunuyor.

Müzenin en çok ilgi toplayan kısmı olan Mukaddes Emanetler bölümü yeni düzenlemeyle daha dikkat çekici hale getirildi. Hücre-i Saadet perdesi, Başmak-ı Şerif, Sakal-ı Şerif, Kâbe örtüleri ile Hacer’ül Esved ve Hırka-i Saadet muhafazaları gibi onlarca kıymetli eserin sergilendiği bölüm, İslam Medeniyetleri Müzesi’nin ikinci katında görülebilecek.

İslam medeniyetinin kültürel ve sanatsal zenginliğini 15 tematik bölüm ve 700’e yakın eserle sanatseverlerin beğenisine sunan İMM, Ramazan ayı boyunca da pazartesi hariç her gün 11.00-24.00 saatleri arasında görülebilecek.

“Müzemizde 1.5 milyon ziyaretçiyi ağırladık”  

Müzeyle ilgili açıklamalarda bulunan İslam Medeniyetleri Müze Müdürü Nezih Ertuğ, “Müzemiz 2022 yılında açıldı. Açıldığı zaman kutsal emanetler bölümü alt kattaydı. Alt katta ziyaretçi yoğunluğundan dolayı, kutsal emanetlerin üst katta geniş bir alana alınmasıyla ilgili bir çalışma yaptık. Kutsal emanetler bölümünü bir perdeyle böldük, aynı zamanda vitrin içleri yenilendi. İslam Medeniyetler Müzesi, Anadolu yakasında kutsal emanetlerin ziyaret edildiği tek yer. 2022 yılının Ramazan ayında açılışını yapmıştık. O günden bugüne yaklaşık 1.5 milyondan fazla ziyaretçiyi müzemizde ağırladık. Bu ziyaretçilerin yaklaşık yüzde onluk kısmını turistler oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir