Pamukkale’de gece müzeciliği başladı: Beklenti 3 milyon ziyaretçi!

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale, travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti ile ziyaretçilerine benzersiz bir kültür turizmi deneyimi sunuyor. Denizli’deki eşsiz ören yeri, “gece müzeciliği” uygulaması sonrasında turizmcilerin ziyaretçi hedeflerini aşmayı planladıkları bir cazibe merkezi haline geldi.

Pamukkale’nin beyaz travertenleri ve antik kent içindeki yürüyüş yolları, antik tiyatro ve Cehennem Kapısı yapılan özel ışıklandırma ile farklı bir atmosfere büründü. Gün batımını izlemek için gelenler, ışıklandırılmış ören yerini gece saat 00.00’a kadar gezme fırsatı buluyor. 12 Nisan’da başlayan gece müzeciliği uygulamasıyla bugüne kadar yaklaşık 4 bin kişi Pamukkale’yi gece ziyaret etti.

Geçen yıl 2 milyon 200 bin 500 ziyaretçi ağırlayan Pamukkale, bu yıl 1 Ocak-27 Mayıs döneminde 633 bin 140 ziyaretçiyi konuk etti. Turizmciler, yıl başında belirledikleri 3 milyon ziyaretçi hedefine gece müzeciliği uygulamasıyla ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Gazi Murat Şen, uzun yıllardır bekledikleri gece müzeciliği uygulamasının başlamasının bölgedeki turizmcileri oldukça heyecanlandırdığını söyledi.

Şen, Kültür ve Turizm Bakanlığının kültür turizmine verdiği önemle birlikte tarihi yerlerin daha çok ön plana çıktığını ifade ederek, “Biz haziran, temmuz, ağustos, eylül aylarında ayda yaklaşık 500 bin civarında ziyaretçi alıyoruz. Sıcak dönemlerde kültür turizmi için gelen misafirlerimizin yaş ortalaması genelde 60 yaşın üzerinde. 40 derecenin üzerindeki sıcaklıkta Pamukkale’yi dolaşmakta ciddi anlamda zorluk çekiyorlardı. Gece müzeciliğinin başlamasıyla özellikle serin havada artık ziyaretçilerimiz daha keyifli bir şekilde Pamukkale’yi ziyaret edebilecek, keyfini çıkartabilecek.” diye konuştu.

Gece ziyaretleriyle bölgedeki otellerde konaklama gün sayılarında artışın yaşanmaya başladığını dile getiren Şen, yabancı ve yerli turistlerin ilgisinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Şen, bu yıl için sene başında yaklaşık 3 milyon civarında yerli ve yabancı misafir hedefini koyduklarını hatırlatarak, “Ama gece müzeciliğinin katkısıyla bu rakamı kolaylıkla aşabileceğimizi, bunun da katbekat üstüne çıkabileceğimizi düşünüyoruz. İnşallah 3 milyonun üzerinde yerli ve yabancı misafiri ağırlayarak sezonu kapatacağız.” dedi.

Avrupa’da da aydınlatılmış yörelerin çok ilgi çektiğini belirten Şen, antik bölgelerin aydınlatılması ve gece müzeciliği sayesinde Pamukkale’ye daha fazla turistin geleceğini vurguladı.

Gazi Murat Şen, “Gerek Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının tanıtımları gerek acentelerin tanıtımlarıyla kültür turizminde ciddi bir patlama bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir