Muhafazakar otellere talep artıyor: Tatilin bedeli 140 bin lirayı buluyor

Türkiye’de muhafazakâr aile otellerine talep her geçen gün artıyor. Fiyatlar bölgeden bölgeye değişmekle birlikte muhafazakâr aile otelleri, normal otellerden yüzde 50 daha pahalı. 4 kişilik bir aile, 7 gece + her şey dâhile 60 bin lira öderken, muhafazakâr bir otelde bu tatilin bedeli 140 bin lirayı buluyor.

Muhafazakar otellere talep artıyor

Yaza sayılı günler kala otel fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında artışlar görülüyor. Ancak ‘muhafazakâr aile oteli’ konseptiyle hizmet veren otellerin fiyatları ise âdeta cep yakıyor.

Ülkemizde toplam otel sayısı 20 bini geçiyor; ancak muhafazakâr konsepte uygun otel sayısı 110 civarında seyrediyor. Birçok muhafazakâr otel de gerekli şartları karşılamıyor.

Fiyatları, piyasayı elinde bulunduran tekel konumundaki bazı otellerin yüksek tuttuğunu belirten Antalya’da turizm acentesi işleten Ömer Tekin, “Antalya’da 4 kişilik bir aile, 7 gece 60 ila 80 bin liraya konaklayabilir. Ancak muhafazakâr aile konseptindeki bir otelde konaklamanın bedeli 140 bin lirayı buluyor. Gider kalemlerine bakıldığında bu otel konseptiyle hizmet veren işletmelerin daha kârlı olduğu görülüyor. Adaletsizlik var.” dedi.

Çare villa kiralamada

Arayan 10 kişiden 4’ünün muhafazakâr aile oteli istediğini vurgulayan Tekin “Fiyatları görünce vazgeçiyorlar. Herkesin kendine göre tatil tercihleri var. İnsanlara bu fiyattan bu hizmeti satmak, hiç de adil değil. Hâliye vazgeçip bu defa villa kiralıyorlar. Orada da fiyatlar uygun değil aslında; ama diğer otellere göre daha cazip. 4 kişilik bir aile, etrafı tamamen kapalı, muhafazakâr bir villada 7 gece 50-60 bin liraya kalabiliyor. Yeme-içme kendilerine ait. Her şartta otelden daha uygun.” ifadelerine yer verdi.

100 milyar 100 $’lık pazarı ıskalıyoruz

BAE, Endonezya, Malezya ve Mısır gibi ülkelerde İslami turizmin çok daha ileri düzeyde olduğunu belirten Ömer Tekin, “İç pazarda vatandaşlarımız fiyatlar yüzünden mağdur olurken, dünyada hızla gelişen İslami tatil konseptini de ıskalıyoruz. Türkiye bu alanda çok ciddi potansiyele sahip; ama hem tesis sayımız yetersiz hem de fiyatlarımız çok pahalı. Dünyada İslami turizm; yüz milyarlarca dolar büyüklükte bir pazar. Maalesef Türkiye bu pazardan istediğini alamıyor.” diye konuştu.

Tüketiciler Konfederasyonu, tatil fırsatçılarına karşı “e-Posta veya SMS’le gelen sahte linklere karşı dikkat edin” uyarısı yaptı. Fazla ucuz ilanlara şüpheyle yaklaşılmasını, peşinatların isme gönderilmemesini, gönderilirken açıklama kısmına mutlaka ayrıntılı şekilde yazılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir