Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti 900 leylek yuvasına ev sahipliği yapıyor

Samsun’daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yaklaşık 900 leylek yuvasına ev sahipliği yapıyor. Yumurtadan çıkan yavru leylekler uçacakları günü bekliyor.

Mart ve nisan aylarında Afrika’dan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne gelen leylekler, ‘Leylek Ormanı’na yerleşti. Leylekler, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sınırları içerisinde Bafra Doğanca Mahallesi mevkisinde ağaçlarda oluşturdukları kat kat yuvalarıyla adeta leylek apartmanını andırıyorlar.

Dişilerinden önce mart ayında Leylek Ormanı’na gelen ve yuvalarını onaran erkek leyleklerden sonra nisan ayında da dişi leylekler geldi. Leylek yuvalarında yumurtadan çıkan 3-4 yavru göze çarpıyor. Yavrular 4 haftalık bakımın ardından uçuş deneyimi yaşayacak. Leylek Ormanı diye de adlandırılan yerde bulunan gözlem kulesinde ziyaretçiler göç eden leylekleri gözlemleyebiliyor.

Leylek ormanını ziyaret eden Zeliha Kılıç, “Buraya Yozgat’tan geliyoruz. Öğretmen arkadaş grubuyla geldik. Küçük bir gezi yapıyoruz. Arkadaşların tavsiyesiyle Kuş Cenneti’ni gezmek amaçlı geldik. Burası ilk durağımız. Burada bu kadar yoğun leylek görmek beni çok mutlu etti. Çok güzel bulduk. Normalde ilkbahar mevsiminde leylek görmeye başlıyoruz ama bu kadar bir arada yoğun bir şekilde leylek grubunu hiç görmemiştim. Kendilerine özel bir alan oluşturmuşlar. Leylekler normalde de çok dikkatimi çeker. Çünkü yaşam şekilleri, tekrar aynı yere geri gelmeleri, uçuş şekilleri, çocuklara derslerde çok bahsedildi. V biçiminde uçmaları, kendi aralarındaki adalet sistemi çok güçlü. En öndeki leyleklerin durmadan yer değiştirmesi, öndeki leyleklerin rüzgara karşı dayanıklı olmaya çalışması çok güzel bir şey. O yüzden leylekleri çok seviyorum. Bu manzara çok hoşuma gitti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir